Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi Polacy rezygnują ze spożycia mięsa. Połowa wegetarian ma 34 lata lub mniej

Grillowane warzywa. Fot. pixabay.com

Coraz większa liczba Polaków ogranicza lub zupełnie rezygnuje ze spożycia mięsa. Obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń – stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według ekspertów obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń. Eksperci, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że w Polsce 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami, „co zbiorczo jest wynikiem wyższym niż np. we Francji czy Włoszech” – stwierdzono.

Jak wskazano, powołując się na badanie ankietowe Panelu Ariadna z 2019 r., odsetek Polaków będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej sięga 8,4 proc. Natomiast z cytowanych przez ekspertów badań firmy Maczfit na mieszkańcach dużych miast wynika, że skala popularności wegetarianizmu w takich ośrodkach może sięgać nawet 20 proc. Natomiast w 2014 r. w badaniu CBOS odsetek wegetarian w Polsce wynosił 1 proc.

Jednocześnie – według Panelu Ariadna – połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej.

Polska szybko dogania wegetarian z Europy
Europa, według danych sprzed pandemii, była największym rynkiem produktów zastępujących mięso – na Stary Ląd przypadało blisko 40 proc. światowej sprzedaży jego substytutów – wskazano w analizie opublikowanej w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Eksperci zwrócili uwagę, że Polska „szybko nadrabia dystans w tym względzie” – w trzech ostatnich latach sprzedaż mięsa w naszym kraju spadła o 7,5 proc., a sprzedaż wegetariańskich substytutów mięsa wzrosła o 480 proc.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w warzywa
Bliższe Spotkania – 27.05.2021

Koronawirus – bądź bezpieczny, ogródki warzywne oraz Radiowy Kodeks Drogowy to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. Trwa Narodowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV