Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirosław Pampuch: premier Olszewski wykazał się odwagą i mądrością

Poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Jan Olszewski to wybitna postać polskiej drogi do wolności – ocenił w Porannych pytaniach  warmińsko-mazurski poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch.

Jan Olszewski zmarł wczoraj w wieku 88 lat. Był powstańcem warszawskim, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premierem w latach 1991-1992 i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Poseł Mirosław Pampuch mówił, że choć Olszewski stworzył rząd mniejszościowy, to i tak władze odebrano mu ze względu na próbę lustracji. Poseł Nowoczesnej nazwał tę lustrację „dziką”

Nie ulega wątpliwości, że bezpośrednią przyczyną była kwestia dzikiej lustracji przez ministra Macierewicza. Dzikiej z uwagi na to, że późniejsze procesy lustracyjne osób, które znalazły się na tej liście wskazały na to, że te zarzuty nie potwierdziły się.  Było to ze szkodą dla Polski.

Mirosław Pampuch miał na myśli m.in. sprawę prof. Wiesława Chrzanowskiego. Jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza, ale w 2000 roku sąd lustracyjny prawomocnie orzekł, że Chrzanowski nie był agentem Służby Bezpieczeństwa. Zwolennicy lustracji, którą miał przeprowadzić rząd Olszewskiego twierdzą jednak, że zablokowanie tego procesu, uniemożliwiło przeprowadzenie rzetelnej dekomunizacji już na początku lat 90.

Gość Porannych pytań mówił także o handlu w niedzielę. Jego zdaniem zakaz handlu jest bezsensowny. W  jego ocenie  prowadzi to do upadłości wielu małych podmiotów.

Nie chodzi tylko o sklepy. Szacuje się, że same sklepy to upadek 11-16 tysięcy podmiotów w Polsce. Razem z tymi sklepami upadają również mali przedsiębiorcy i przetwórcy m.in. małe masarnie czy piekarnie, których produkty były odbierane przez małe sklepy.

Poseł Mirosław Pampuch twierdzi, że Sejm powinien jeszcze w tej kadencji pochylić się nad tym problemem. Przypomniał, że Nowoczesna złożyła projekt ustawy znoszący zakaz gwarantujący pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Mirosławem Pampuchem

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, praca, Olszewski, poseł, podatki, VAT, pampuch, zakaz, niedziela
Czy nocna prohibicja sprawiła, że w Olsztynie jest bezpieczniej? Zobacz, co ustalił nasz reporter

W Olsztynie spada liczba interwencji dotyczących zakłócania porządku publicznego i tzw. spoczynku nocnego. Policjanci i terapeuci przekonują, że to efekt funkcjonowania zakazu sprzedaży alkoholu między godziną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV