Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Elblągu o bezpieczeństwie i inicjatywach wojskowych

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Współpraca militarna w Grupie Wyszehradzkiej (V4) ma przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa w naszej części Europy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw V4 w Elblągu.

Ministrowie obrony Polski, Węgier, Słowacji i Czech spotkali się w dowództwie Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód w Elblągu. Szefowie resortów obrony rozpoczęli rozmowy wczoraj w Gdyni. W trakcie spotkania omawiali między innymi działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa w regionie oraz przyszłe wspólne inicjatywy wojskowe.

Po spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej minister Błaszczak zapewnił, że kraje te będą kontynuowały współpracę w ramach wspólnych szkoleń oraz będą stale podnosić interoperacyjność swoich sił zbrojnych. Szef resortu obrony podkreślił, że wszystkie te kraje są świadome zagrożeń i wspólnie dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Dodał, że w sferze zainteresowań państw Grupy Wyszehradzkiej leży również sprawa Bałkanów Zachodnich i zagrożeń związanych z kryzysami emigracyjnymi.

Jesteśmy również wrażliwi na wyzwania dotyczące północy Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wiec wszystkie te sprawy, które budują wzajemną solidarności wzajemne bezpieczeństwo

– mówił minister Mariusz Błaszczak.

Ścisła współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie w kontekście obronności jest bardzo ważna. „To nasze pierwsze spotkanie po szczycie NATO” – mówił wiceminister obrony Czech Jan Havranek.

00:00 / 00:00

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące NATO i Unii Europejskiej:

00:00 / 00:00

W Elblągu minister obrony Słowacji Jaroslav Nad zaznaczył, że obecne czasy są trudne do przewidzenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronę.

00:00 / 00:00

To ostatnie spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej pod przewodnictwem Polski.

W tej trudnej sytuacji pandemicznej z jaką przyszło się nam zmierzyć Polska poradziła sobie doskonale. Jesteśmy na to gotowi, dotychczasowe zadania z dziedziny obronności będą kontynuowane

– powiedział minister obrony Węgier Tibor Benko.

00:00 / 00:00

1 lipca prezydencję obejmą Węgry.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wiceminister obrony Czech Jan Havranek. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Minister obrony Węgier Tibor Benko. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Autor: K. Kantor/A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, szef MON
Mariusz Błaszczak: Codziennie do walki z pandemią gotowych jest 20 tysięcy żołnierzy

Charakter pomocy żołnierzy w szpitalach służy temu, aby odciążyć cywilną służbę zdrowia od wszelakich prac administracyjnych - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn minister obrony narodowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV