Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerialne stypendium ma powstrzymać pielęgniarki przed wyjazdem za granicę

Stypendium ma powstrzymać pielęgniarki od emigracji, fotolia.com

Ministerialne stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mają zachęcać absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych do pracy w placówkach publicznych i zatrzymać masowe wyjazdy do pracy za granicą.

Ministerstwo Zdrowia planuje, że nowe rozwiązanie ruszy najpóźniej w październiku tak, aby skorzystać z niego mogły już tegoroczne adeptki zawodu. Wstępne plany zakładają, że każda z nich miesięcznie dostanie 500 zł stypendium. Resort liczy, że dzięki dodatkowym pieniądzom przynajmniej częściowo uda się załatać dziurę kadrową w szpitalach.

Ten pomysł może być wstępem do poprawy sytuacji na rynku pracy w naszym zawodzie – podkreśla Elżbieta Butkiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Warmii i Mazurach.

To stypendium może zatrzymać pielęgniarki w szpitalach albo pozyskać nowe osoby do zawodu, natomiast jest wiele innych problemów, np. niskie płace. Jeśli płace wzrosną, to osoby młode będą chętniej podejmować naukę w zawodzie a później pracę

– powiedziała Elżbieta Butkiewicz.

Wnioskować o stypendium będzie mogła każda nowa pielęgniarka, a jedyny wymóg, jaki będzie musiała spełnić, to zatrudnienie się na etacie.

Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prawie 40 proc. osób kończących studia pielęgniarskie nie podejmuje pracy w zawodzie.

 

Autorka: B.Gajlewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w stypendium
Pięcioro uczniów z Warmii i Mazur ze stypendium ministra edukacji

Pięcioro uczniów z Warmii i Mazur odebrało stypendia ministra edukacji narodowej. Kieszonkowe każdego z nich zwiększy się o 3 tysiące złotych.  - Są to liderzy w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV