Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Niedzielski: Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia

Fot. PAP/Leszek Szymański

– Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień – poinformował podczas konferencji minister Adam Niedzielski. 

Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że w najbliższym czasie, po świątecznych wyjazdach Polaków, trzeba dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej.

Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia (…). Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend, czyli to przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia i wtedy w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej

– powiedział szef MZ.

Jak podkreślił, ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ rząd obserwuje, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań będzie się utrzymywać.

Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej

– powiedział Niedzielski.

Dodał, że obecny spadek zachorowań jest związany z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym. – Reprezentatywne informacje i to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach – mówił szef resortu zdrowia.

Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech.

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami epidemicznymi – które pierwotnie miały obowiązywać do 9 kwietnia – zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto są też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu.

Szpitale

– Obserwowane ostatnio wyniki dotyczące nowych zakażeń są zbyt słabym sygnałem, by traktować je optymistycznie; cały czas trudna jest sytuacja w szpitalach, jeżeli chodzi o zajęte łóżka; najtrudniejsza na Śląsku – powiedział minister zdrowia.

Szef resortu zwrócił uwagę na ciągle trudną sytuację z obłożeniem łóżek w szpitalach. – Obłożenie łóżek na dzień wczorajszy wynosi ponad 34,5 tys., łóżek respiratorowych mamy zajętych ponad 3,3 tys. Te parametry zajętości, które są mniej więcej na poziomie zbliżającym się do 80 proc., są już parametrami można powiedzieć niebezpiecznymi – oświadczył.

Minister dodał, że dystrybucja łóżek w poszczególnych regionach i ich zajętości nie jest jednolita – są regiony, które mają sytuację względnie bezpieczną, ale też i takie regiony gdzie „napięcia są bardzo duże”.

– W przyszłym tygodniu przekonamy się, czy trzecia fala będzie stopniowo opadała – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia

W Narodowy Program Szczepień będą angażowane samorządy; mam nadzieję, że ich odpowiedź będzie tak duża, że efekt programu szczepień w najbliższych dwóch miesiącach stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii – powiedział Adam Niedzielski. – Pamiętajmy też, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy też coraz więcej, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste – dodał.

Podkreślił, że przyspieszenie szczepień, o którym mówi rząd od pewnego czasu, będzie angażowało samorządy w ramach hasła „wszystkie ręce na pokład”.

Mam nadzieję, że tu ta odpowiedź samorządów będzie tak duża, że ten program szczepień w najbliższych dwóch miesiącach, jego efekt, stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii.

Autor: S. Dąbkowska-Pożyczka/M. Roszak (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w minister zdrowia, pilne, obostrzenia
Anna Wasilewska nie żyje. Posłanka zmarła w szpitalu, miała 63 lata

Nie żyje warmińsko-mazurska posłanka Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska. Zmarła nagle, wcześniej trafiła do szpitala. Urodziła się w 1958 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Studiowała technologię żywności na...

Zamknij
RadioOlsztynTV