Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister finansów zapewnia: jesteśmy gotowi na e-PIT

Jesteśmy gotowi, by jutro ponad 20 milionów podatników po wejściu na Portal Podatkowy podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

– To jest usługa przygotowana w ramach strategii trzy P: proste podatki, przyjazna administracja, przejrzysty system podatkowy – mówiła Czerwińska.

Od jutra zapraszam wszystkich podatników do tego, by z tej usługi, prosty przyjazny e-PIT skorzystać

– dodała.

Według niej nowy system „to bezpieczeństwo i pewność” w rozliczeniach podatkowych. Dzięki e-PIT podatki będą bowiem rozliczone „zawsze prawidłowo i zawsze na czas”, bo to administracja skarbowa przejmie ciężar za zeznania podatkowe przygotowane przez system. Szybszy będzie też zwrot nadpłaconego podatku – zamiast 3 miesięcy, maksymalnie 45 dni.

Szczegóły usługi omówił pełnomocni resortu finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. Jak mówił, zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dostępne ma być także na wszelkich urządzeniach mobilnych, np. telefonach. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik uzyska dostęp do swojego zeznania. Będzie w nim ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, będzie mógł to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, będzie musiał to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie będzie też można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

W urzędach skarbowych będzie dodatkowo zainstalowanych 535 stanowisk komputerowych dla tych, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu, a chcieliby skorzystać z usługi. Ponadto w połowie marca resort przeprowadzi akcję promocyjną w galeriach handlowych.

A co będzie w przypadku, gdy podatnik niezależnie od e-PIT prześle papierowe zeznanie, jak dotychczas, do urzędu skarbowego? Wówczas, jak przyznała Teresa Czerwińska, liczyć się będzie zeznanie papierowe, jeśli oczywiście będą się one różnić. Wtedy jednak także podatnik będzie odpowiadał za wszystkie ewentualne błędy w zeznaniu, natomiast w przypadku skorzystania z e-PIT-u – nie (chyba że sam zmodyfikuje elektroniczne zeznania i wprowadzi w ten sposób błędy).

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIT, podatek
Ełk zachęca do przekazania 1% podatku lokalnym stowarzyszeniom

Urzędnicy ełckiego ratusza przygotowali program do rozliczenia podatku dochodowego za 2018 rok. Można w nim wybrać jedną spośród 15 organizacji pożytku publicznego działających w Ełku -...

Zamknij
RadioOlsztynTV