Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miliony z programu Polski Ład na ratowanie budynku po obozie KL Soldau

Fot. Dorota Grzymska

Działdowo otrzymało 13,5 mln zł z Polskiego Ładu na remont i rewitalizację budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny KL Soldau. Władze miasta zapowiadają, że przetarg na te prace ogłoszą do końca roku.

W należącym obecnie do gminy Działdowo budynku przy ul. Grunwaldzkiej funkcjonował w latach 1939 – 1945 niemiecki obóz KL Soldau, a potem obóz sowieckiego NKWD. Władze miejskie przez wiele lat bezskutecznie szukały pieniędzy na ratowanie zabytkowego obiektu.

Budynek od dawna popadał w ruinę. W znacznej części nie ma już dachu i stropów wyższych kondygnacji. Dopiero w tym roku rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające obiekt przed dalszą degradacją. Było to możliwe dzięki 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 380 tys. zł od resortu kultury i kwocie 1 mln zł z miejskiego budżetu.

Teraz miasto otrzymało 13,5 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Zdaniem burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego, taka kwota przesądza, że uda się zrealizować planowany remont zabytkowego obiektu.

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, Polski Ład
Miliony na rozbudowę ełckiego ośrodka dla dzieci

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku zostanie rozbudowany. Starostwo powiatowe otrzymało na ten cel 12 mln zł z rządowego programu Polski Ład. W Ośrodku uczą się dzieci...

Zamknij
RadioOlsztynTV