Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mijają 42 lata od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II. Fot. diecezja sandomierska

42 lata temu, 22 października 1978 roku papież Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat. Na placu św. Piotra w Rzymie sprawował mszę pontyfikalną.

Kilka dni wcześniej, 16 października, został wybrany przez konklawe, obradujące po śmierci Jana Pawła I. Kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Na Stolicy Piotrowej zasiadał blisko 27 lat. Zmarł w 2005 roku. W 2014 został kanonizowany.

Mszę inauguracyjną transmitowało radio do 15 krajów europejskich, w tym do Polski, a także telewizja – na wszystkie kontynenty. Cały świat obserwował moment, gdy podczas oddania hołdu papieżowi, prymas Polski Stefan Wyszyński został serdecznie uściskany przez Ojca Świętego. Papież przemawiał między innymi po polsku, litewsku, ukraińsku i węgiersku, co później stało się zwyczajem jego pontyfikatu.

Podczas uroczystości Jan Paweł II powiedział znamienne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Stały się one przesłaniem jego posługi i nadzieją dla milionów ludzi na świecie. Papież tłumaczył, że chodzi nie tylko o serca ludzkie, ale także o inne obszary życia człowieka:

Jan Paweł II zwrócił się do ludzi szukających Boga, a także do tych, którzy wątpią lub przeczą jego istnieniu, aby zaufali, że wiara w Chrystusa nadaje życiu sens:

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który nie wsiadł do lektyki i odmówił koronacji, nie przyjmując tiary:

Podczas inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II wyraził pragnienie służenia Bogu i wszystkim ludziom. Zapewnił, że jako nowy biskup Rzymu jest gotów pełnić posłannictwo Świętego Piotra i – tak jak on – złożyć najwyższą ofiarę:

Na mszy pontyfikalnej byli obecni między innymi prezydenci i premierzy wielu państw, król Hiszpanii Juan Carlos I, rodziny książęce oraz misje zagraniczne ze 106 krajów i 15 organizacji międzynarodowych. Polskę reprezentowała delegacja z Henrykiem Jabłońskim, przewodniczącym Rady Państwa.

Następnego dnia – 23 października 1978 roku – odbyła się pierwsza audiencja papieska, w której uczestniczyło cztery 4 tysiące Polaków zgromadzonych w auli Pawła VI.

Pontyfikat Jana Pawła II był trzecim, pod względem długości, w dziejach i wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Papież przyczynił się do upadku komunizmu, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.

Charakterystyczną cechą pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże, z tego powodu został nazwany papieżem pielgrzymem. Złożył 104 wizyty zagraniczne, odwiedzając 132 kraje. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód i nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w opinii świętości. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, przez swojego następcę Benedykta XVI, a kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku, przez papieża Franciszka. Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w dzień inauguracji pontyfikatu.

W 2005 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. W październiku obchodzimy także Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przypada on w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Autor: IAR
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, pontyfikat, Jan Paweł II
To wyjątkowy bieg, bo nie chodzi w nim o wygraną. Mieszkańcy Braniewa i Fromborka postanowili uczcić pamięć o papieżu Polaku

Bieg Pamięci organizowany jest w Braniewie. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ rok 2020 został ustanowiony przez Sejm rokiem Jana Pawła II. W tym roku przypada stulecie...

Zamknij
RadioOlsztynTV