Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 20 lat od wizyty Jana Pawła II w Ełku i Elblągu. „Papieskie pielgrzymki dały Polakom siłę i nadzieję na zmiany”

Papież Jan Paweł II. Fot. diecezja sandomierska

20 lat temu Jan Paweł II odwiedził Elbląg i Ełk. Oba miasta rozpoczynają obchody związane z tym wyjątkowym jubileuszem.

Na płycie lotniska. Fot. Materiały prasowe CSE Światowid

To było ogromne wydarzenie w historii Elbląga. Wspomnieniom z wizyty papieża w  mieście poświęcony został ostatni w tym sezonie seans ”Elbląga na dużym ekranie” zatytułowany ”Jak przed 20 laty witaliśmy papieża”.

Dzięki filmom dokumentalnym nakręconym w Elblągu przypomniane zostanie nie tylko samo spotkanie z papieżem Polakiem, ale także długie i trudne przygotowania do wizyty – wyjaśnia Juliusz Marek.

00:00 / 00:00

Elbląski dokumentalista wspólnie z księdzem dr Andrzejem Kilanowskim poprowadzi spotkanie w kinie Światowid. Seans rozpoczyna się o 18.00, a wstęp jest wolny.

Przypomnijmy, Jan Paweł II przyleciał do Elbląga 6 czerwca 1999 roku. Przy specjalnie zbudowanym na lotnisku ołtarzu czekało na niego 300 tysięcy wiernych. W czwartek zostanie otwarta wystawa ponad 60 zdjęć reportażowych wykonanych przez elbląskiego fotografika Henryka Myślińskiego na lotnisku, które było miejscem tego historycznego spotkania.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć z papieskiej pielgrzymki do Ełku

Również Ełk przygotowuje się do jubileuszu 20. rocznicy wizyty Papieża. Z tej okazji Muzeum Historyczne zorganizowało konferencję naukową, na której rozmawiano o znaczeniu papieskich pielgrzymek.

Ich znaczenie można rozpatrywać w wielu kontekstach, np. społeczno-politycznym – mówi dr Andrzej Sobieraj z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Chodzi w nim o nadzieję, która dała Polakom siłę na zmiany. Ksiądz Ryszard Sawicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku miał wówczas 16 lat. Udział w nabożeństwie odprawionym przez Papieża pomógł mu podjąć decyzję o zostaniu kapłanem.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Papież odwiedził Ełk 8 czerwca 1999 r. Dzień wizyty Jana Pawła II w Ełku jest Dniem Patrona Miasta.

 

Autor: M. Zbrożek/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Ełk, papież, Jan Paweł II, wizyta, jubileusz, Juliusz Marek
Tramwaj wypełniony roślinami wyjechał na ulice Elbląga. „Ma promować ekologiczne formy transportu”

Po południu na ulice Elbląga wyjechał „Zielony tramwaj” pełen roślin. Według pomysłodawców akcji tramwaj ma zapewnić podróżnym niezapomniane przeżycia oraz promować ekologiczne formy transportu. „Zielony tramwaj”...

Zamknij
RadioOlsztynTV