Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Olsztyna wpisują się do księgi kondolencyjnej. Po śmierci Pawła Adamowicza do czwartku w Olsztynie obowiązuje żałoba

Fot. Facebook Paweł Adamowicz

Po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ogłosił trzydniową żałobę. Flagi miasta opuszczono do połowy, a w Urzędzie Stanu Cywilnego wystawiono księgę kondolencyjną.

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, zarządzam trzydniową żałobę na terenie Olsztyna. Do czwartku 17 stycznia wszystkie flagi miasta będą opuszczone do połowy masztu oraz odwołane lub ograniczone miejskie wydarzenia o charakterze rozrywkowym

– czytamy w zarządzeniu Piotra Grzymowicza.

Wydarzenia sportowe zostaną poprzedzone minutą ciszy. Jak poinformowała rzecznik olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz prezydent Olsztyna zwrócił się z apelem do organizatorów imprez.

00:00 / 00:00

W Urzędzie Stanu Cywilnego wyłożona została księga kondolencyjna. Aby wyrazić solidarność z rodziną zmarłego prezydenta Gdańska chętnie wpisują się do niej mieszkańcy Olsztyna. Jako pierwszy kondolencje rodzinie Pawła Adamowicza, jego przyjaciołom i mieszkańcom Gdańska złożył prezydent Olsztyna. Piotr Grzymowicz wpis w księdze kondolencyjnej rozpoczął od cytatu z ostatniego publicznego wystąpienia Pawła Adamowicza.

To jest cudowny czas dzielenia się dobrem (…) I chyba najbardziej poruszające jest to, że te wydarzenia i ich straszne konsekwencje miały miejsce właśnie w dniu, który od lat łączy nas wszystkich ponad wszelkimi podziałami

– napisał Grzymowicz, który podkreślił zasługi Adamowicza w rozwój samorządności w Gdańsku. Prezydent Olsztyna wyraził przekonanie, że śmierć Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne.

Mam nadzieję, że ta lekcja – choć niezwykle kosztowna – pozwoli nam wszystkim otrząsnąć się i powiedzieć STOP potwornej spirali nienawiści.

Fot. Urząd Miasta w Olsztynie

Fot. Urząd Miasta w Olsztynie

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

W poniedziałek wieczorem  w Olsztynie odbył się marsz pamięci dedykowany Adamowiczowi, w którym wziął udział prezydent Olsztyna, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i wojewoda Artur Chojecki.

 

 

Autor: K.Grabowska/PAP
Redakcja: A.Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, żałoba
24-latek, który groził prezydentowi Olsztyna w internecie usłyszał zarzuty. Będzie wniosek o tymczasowy areszt

W środę rano prokuratura złoży wniosek do olsztyńskiego Sądu Rejonowego o tymczasowe aresztowanie Sergiusza P. na 3 miesiące. Dziś 24-latka, który w internecie groził prezydentowi Olsztyna Piotrowi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV