Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miesiąc działania systemu i prawie pół tysiąca wykroczeń drogowych

Fot. P. Getka

Tylko w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania system Red-Light – zainstalowany na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Tuwima i Synów Pułku w Olsztynie – zarejestrował ponad 430 wykroczeń. Chodzi o przejazd na czerwonym świetle. To dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Żółte kamery rejestrują przejazd na czerwonym świetle od pierwszego tygodnia stycznia. Wcześniej działały w trybie testowym. Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania system Red-Light rozpoznał dokładnie 433 wykroczenia. Za zlekceważenie wskazań sygnalizatora drogowego, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, można otrzymać mandat w kwocie 500 zł oraz 15 punktów karnych.

Słuchacze Radia Olsztyn pisali do naszej redakcji z pytaniami, czy system Red-Light uaktywnia się już w przypadku wjazdu na skrzyżowanie na pomarańczowym świetle. GITD odpowiedział nam, że „system zaczyna rejestrować naruszenia dopiero w momencie zapalenia się czerwonego światła. Liczy też dokładny czas, jaki upłynął od włączenia się czerwonego światła do momentu przejazdu.”

Każde wykroczenie jest jednak rozpatrywane indywidualnie.

Zarejestrowany materiał dowodowy, w postaci m.in. dokumentacji fotograficznej oraz materiału filmowego, jest przesyłany do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie podlega ponownej analizie. Tym razem analizę prowadzą pracownicy GITD, którzy oceniają, czy rzeczywiście mamy do czynienia z popełnionym wykroczeniem

– powiedziała Radiu Olsztyn Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Pierwsza korespondencja, którą otrzyma właściciel, nie jest jeszcze informacją o nałożonym mandacie. Najpierw inspektorzy wysyłają komplet oświadczeń i formularzy, w których trzeba podać określone dane. Najważniejsze jest to, żeby wskazać, kto pojazdem kierował.

Żółte kamery rejestrujące przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle są ponad 30 miejscach w kraju. Mapa z takimi punktami dostępna jest na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (www.canard.gitd.gov.pl/cms/o-nas/mapa-urzadzen). Olsztyński system ze skrzyżowania ulic Tuwima, Synów Pułku i Sikorskiego został już tam umieszczony.

Jak czytamy w komunikatach GITD lokalizacje, w których stanęły nowe fotoradary Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), jak i inne urządzenia, wytypowano na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, którą wykonał Instytut Transportu Samochodowego. Wskazano w niej miejsca, w których z uwagi na realne zagrożenie bezpieczeństwa spowodowane nadmierną prędkością lub niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, niezbędne było zainstalowanie urządzeń do automatycznej kontroli.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w kierowca, kierowcy, skrzyżowanie, wykroczenie, czerwone światło, sygnalizacja świetlna, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, system Red-Light
Samochód zderzył się z szynobusem. Kierowca uciekł

Na przejeździe kolejowym w Świętajnie, w powiecie szczycieńskim, samochód osobowy zderzył się z szynobusem. Kierowca auta uciekł z miejsca zdarzenia. Jak powiedziała Radiu Olsztyn starszy sierżant...

Zamknij
RadioOlsztynTV