Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mierzeja Wiślana czeka na kanał

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Prezydent Elbląga zwrócił się z pismem do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie działań w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

W świetle obecnych zdarzeń na Wschodzie, elbląski samorząd widzi zagrożenie dla przyszłości Portu Morskiego.

Na razie nic się nie dzieje, ale umowa o swobodnej żegludze po Zalewie Wiślanym jest ważna jeszcze tylko przez 6 miesięcy – przypomina prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

00:00 / 00:00

Chcę podkreślić, że Elbląg ma od lat świetnie relacje z Obwodem Kaliningradzkim. Mamy wymianę gospodarczą, kulturalną, turystyczną i naukową. Współpracuje nam się dobrze, ale sytuacja geopolityczna budzi jednak pewien niepokój.

projektowany kanał przez Mierzeję Wiślaną

Od wielu lat Elbląg czeka na stworzenie drogi wodnej, która uniezależni pracę portu od decyzji Rosji.

Elbląski port aż w 95 procentach obsługuje przepływ towarów z Polski do portów Obwodu Kaliningradzkiego. Pozostała część to współpraca z portami Trójmiasta. Jest ona niewielka, bo odbywa się po drogach wewnętrznych, nieprzystosowanych do przewożenia statkami czy barkami obiektów wielkogabarytowych czy dużej masy towarów. (mstan/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, przekop, Jerzy Wilk
Port w Elblągu na unijnym wykazie przejść granicznych

Port Morski w Elblągu został włączony do unijnego wykazu przejść granicznych, przez które mogą być transportowane środki spożywcze oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV