Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie. Dziś przesłuchania konkursowe

Fot. P. Świniarski

W Barczewie trwa 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej imienia Feliksa Nowowiejskiego. W piątek odbędą się przesłuchania konkursowe.

Dziś o godzinie 9.30 w Skarbcu Kultury Europejskiej rozpoczną się koncerty towarzyszące oraz przesłuchania konkursowe, a w nich m.in. wystąpi jeden z najstarszych zespołów w tegorocznej imprezie – Stowarzyszenie Śpiewacze z Łodzi. Festiwal otworzył natomiast burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski.

To przede wszystkim dla was organizowane jest to wydarzenie, dla upamiętnienia Feliksa Nowowiejskiego – wybitnej postaci, wielkiego chórmistrza, patrioty, pedagoga.

– Niestety liczba zespołów uczestniczących w imprezie jest nieco mniejsza – przyznaje burmistrz Maciejewski.

Wiemy wszyscy, że koszty, inflacja i te problemy ciągnące się od pandemii oraz wojnę w Ukrainie powodują, że niektóre chóry nie mogły do nas przyjechać ze względu na finanse. Oprócz wygranej wszystkim chórom życzę, by dobrze się u nas bawiły.

00:00 / 00:00

Fot. P. Świniarski

Przewodniczący jury festiwalu – profesor Marek Rocławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku jest pod wielkim wrażeniem organizacji imprezy.

Jestem pierwszy raz w Barczewie na tym festiwalu i jestem pod wrażeniem organizacji. Emocje są. Rzeczywiście festiwal jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce. Zwycięzca tego festiwalu jest nominowany do festiwalu Grand Prix Polskiej Chóralistyki, który się odbywa zawsze w listopadzie w Poznaniu.

00:00 / 00:00

22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego potrwa do soboty. Ogłoszenie wyników oraz początek koncertu galowego o godzinie 17 w kościele świętej Anny w Barczewie.

Fot. P. Świniarski

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, festiwal, Feliks Nowowiejski, 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej imienia Feliksa Nowowiejskiego
Trudna akcja strażaków z OSP. Koń niemalże utonął w błocie

Strażacy z OSP uratowali w niedzielę konia, który ugrzązł po szyję w głębokim rowie melioracyjnym w okolicach Barczewa. Zwierzę wyciągnięto z błota przy pomocy węży pożarniczych....

Zamknij
RadioOlsztynTV