Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Międzynarodowa rywalizacja na Zalewie Wiślanym. Trwają bojerowe mistrzostwa Polski

Fot. Henryk Kuczma

Na Zalewie Wiślanym pojawiły się żagle. Zimą to oczywiście bojery. Odpowiednia grubość lodu i dobre warunki pozwoliły na zorganizowanie międzynarodowych mistrzostw Polski w klasie DN.

Gospodarzem regat jest Krynica Morska, która ma bogate tradycje bojerowe. Zalew Wiślany pokryty jest gładką taflą lodu. Jej grubość to minimum 17 cm. Pozwala to na bezpieczną organizację regat.

Zalew Wiślany jest idealny do latania na bojerach – przyznaje Rafał Sielicki ze Stowarzyszenia Flota Polska DN. Jego powierzchnia pozwala na ustawienie trasy bez względu na kierunek wiatru.

Żeglarstwo lodowe jest fascynującym, ale i wymagającym sportem. Wymaga doświadczenia od żeglarzy. Przy silnym wietrze i dobrych lodowych warunkach bojery potrafią rozwinąć prędkość ponad 100 km/h.

Do udziału w bojerowych mistrzostwach Polski na Zalewie Wiślanym zgłosiło się 60 zawodników i zawodniczek. W większości są to Polacy, ale pojawili się także reprezentanci z Holandii, Węgier i Szwecji. Sportowa rywalizacja potrwa do niedzieli.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bojer, lód, Zalew Wiślany
Żeglarze lodowi muszą być ostrożni podczas treningów. „Lód na jeziorach nie jest równomierny”

Polski Związek Żeglarski, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i policja zamieścili, w mediach społecznościowych, apel do żeglarzy lodowych. Apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód,...

Zamknij
RadioOlsztynTV