Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miasta czekają na obwodnice. Na jakim etapie są prace?

Nie tylko północna obwodnica Olsztyna. GDDKiA przygotowuje kilka innych obwodnic w regionie, wszystkie to projekty z ogólnopolskiego programu budowy 100 obwodnic.

Z programu budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim początkowo planowano 5 inwestycji. Pierwsza – czyli obwodnica Smolajn – została otwarta w ubiegłym roku. Spośród kolejnych, najbliższa realizacji jest obwodnica Gąsek w ciągu drogi nr 65 między Ełkiem a Oleckiem. Jej projektowanie, a potem budowa mogą ruszyć już niebawem.

Na początku marca wybraliśmy wykonawcę w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Gąsek. Nikt nie złożył odwołania, więc wysłaliśmy dokumenty do kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po zakończeniu tej kontroli, pod koniec kwietnia podpiszemy umowę z wykonawcą

– zapowiada Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Gąsek ma – od momentu podpisania umowy – zająć około 4 lat.

00:00 / 00:00

Dłużej poczekamy na obwodnice Pisza i Szczytna. W przypadku Pisza drogowcy wskazali już przebieg trasy, ale czeka on jeszcze na ostateczne zatwierdzenie. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. W przypadku Szczytna ostateczny wybór wariantu ma nastąpić dwa miesiące później. Następnie trzeba będzie uzyskać zgody środowiskowe i wybrać wykonawców. Zakończenie tych inwestycji – to już pod koniec bieżącej dekady.

Planowany termin realizacji obu obwodnic w systemie projektuj i buduj to lata 2025 – 2029

– przyznaje Karol Głębocki.

Prawdopodobnie jeszcze później – bo około roku 2030 – ma być wybudowana północna obwodnica Olsztyna. Jak informowaliśmy, niedawno drogowcy wybrali korytarz, w którym ma biec, ta propozycja wzbudziła jednak kontrowersje.

Na liście rezerwowej programu budowy 100 obwodnic jest jeszcze jedna inwestycja z województwa warmińsko-mazurskiego – to obwodnica Dobrego Miasta. Tu trwają prace przygotowawcze, które mają wskazać propozycje jej przebiegu.

W listopadzie 2022 roku podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji przygotowawczej. Obecnie wykonawca dokumentacji pracuje nad wariantami trasy, niebawem przystąpi do wykonania prognoz natężenia ruchu

– mówi Karol Głębocki. GDDKiA liczy na to, że przetarg na projekt i budowę obwodnicy Dobrego Miasta rozpisze w 2026 roku.

Czy widać jakieś ryzyka dla tych inwestycji?

Finansowanie jest zapewnione – bolączką inwestycji zawsze było finansowanie, a tu jest zapewnione. Oczywiście w kilku miejscach trwają konsultacje z mieszkańcami czy grupami ekologów. Ale są środki, musimy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym województwa warmińsko-mazurskiego, więc myślę, że wszystkie te obwodnice zostaną wybudowane

– uważa Paweł Czemiel, radny województwa warmińsko-mazurskiego i doradca ministra infrastruktury.

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Kontrowersje wokół przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna. Oglądaj debatę w Radiu Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczytno, Pisz, droga, Gąski, Smolajny, Karol Głębocki, Paweł Czemiel, obwodnice
Władze Szczytna są przeciwne dokarmianiu ptaków

Nad jeziorami Domowym Dużym i Domowym Małym w Szczytnie nie będzie automatów z karmą dla ptaków. Władze miasta są temu przeciwne. Od kilku lat pismo z...

Zamknij
RadioOlsztynTV