Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miałem możliwość kontemplowania tego miejsca”. Metropolita warmiński o pożarze Notre Dame i celebracji Triduum Paschalnego

Metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Katedra Notre Dame to świątynia, która jest niezwykle wymownym znakiem – mówił w Porannych pytaniach metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W ten sposób metropolita warmiński odniósł się do pożaru świątyni, który wybuchł w poniedziałkowy wieczór. Metropolita podkreślił, że sam miał wielokrotnie możliwość kontemplowania piękna tego miejsca.

Powiało grozą. Ten pożar robił bardzo przejmujące wrażenie. Wartość katedry polega na tym, że była niezwykle wymownym znakiem. Jeśli  myślimy o katedrze Notre Dame to myślimy o znaku. Nic dziwnego w tym, że ktoś kto próbuje odczytywać to wydarzenie, odczytuje to też w tym kluczu: co to znaczy? Myślę, że to jest dobry kierunek, że powinniśmy to tak czytać.

Wszystko wskazuje na to, że pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma związek z pracami renowacyjnymi budowli.

W Porannych pytaniach metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński przypomniał, że przed wiernymi kościoła katolickiego celebracja i świętowanie najważniejszych wydarzeń zbawczych. Dziś Wielki Czwartek. Wieczorem w kościele katolickim rozpocznie się Triduum Paschalne.

Wiemy, że dzieło zbawcze Pana Jezusa obejmuje całe jego ziemskie życie, ale kulminacja tych zbawczych wydarzeń jest od momentu pojmania Chrystusa pana i później męki Pana Jezusa, aż do momentu zmartwychwstania. Wszystkie te wydarzenia celebrujemy w czasie Triduum Paschalnego.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Chrystusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Rano – jeszcze przed wieczorną mszą – trwa Wielki Post, a w katedrach odprawia się Mszę Krzyżma, której przewodniczy biskup. Towarzyszą mu księża , którzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie i zakonnicy.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z metropolitą Józefem Górzyńskim

Metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, kościół, Wielkanoc, Józef Gorzyński, metropolita warmiński
Kościół Katolicki obchodzi dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Obchody tego dnia rozpocznie o godzinie 10 msza Krzyżma Świętego w katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Liturgii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV