Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mecenas Lech Obara: Jest skarga do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niemieckiej ZDF

Jedna z bram obozu zagłady Auschwitz zbudowanego przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Fot. Muzeum Auschwitz

Skargę konstytucyjną w sprawie wyegzekwowania od niemieckiej telewizji ZDF przeprosin za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady”, złożył do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery.

Mecenas Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra wyjaśnił, że wniesienie przez Karola Tenderę skargi konstytucyjnej było niezbędne, aby mógł on w przyszłości wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na orzeczenie niemieckiego sądu.

Niedawno niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że niemiecka telewizja ZDF nie musi wykonywać polskiego wyroku nakazującego jej przeprosić na głównej stronie internetowej Karola Tenderę za użycie przez nią obraźliwego sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Pełnomocnik Karola Tendery mecenas Piotr Duber z Berlina wnosząc skargę konstytucyjną zarzucił orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, że odmawiając wykonania w Niemczech polskiego wyroku sądowego, nie zapewnił byłemu więźniowi obozu zagłady należytej ochrony praw konstytucyjnych, gwarantowanych w niemieckiej ustawie zasadniczej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Chodzi o prawo do poszanowania dóbr osobistych oraz godności ludzkiej, prawo do efektywnej ochrony prawnej obywatela a także o naruszenie prawa do sądu oraz do wysłuchania przed sądem

– czytamy w komunikacie.

Karol Tendera wytoczył proces za posłużenie się przez ZDF w 2013 roku kłamliwym określeniem polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz w informacji na jej portalu, dotyczącej planowanej emisji programu dokumentalnego. W grudniu 2016 roku krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej stacji umieszczenie na stronie głównej jej serwisu internetowego przeprosiny za użycie tego określenia. Wyrok był prawomocny.
Sprawą wyegzekwowania właściwych przeprosin – ZDF zamieściła je nie na stronie głównej, lecz na jednej z zakładek portalu – zajmowały się niemieckie sądy.

W 2017 roku sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Z kolei Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Sprawa na koniec trafiła do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł, że wyrok sądu w Krakowie – uznający, że ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady” – nie może być egzekwowany w Niemczech, gdyż byłoby tooczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów.
Karp za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obara, Niemcy, auschwitz, przeprosiny, ZDF
Lech Obara: Będziemy szukać sposobu odwołania od wyroku niemieckiego sądu. Czekamy na rozprawę przed Sądem Najwyższym

Wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości przyjęliśmy z ogromnym smutkiem i zaskoczeniem - mówił w Porannych pytaniach mecenas Lech Obara, pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV