Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Mazurzy uczcili pamięć biskupa Jana Szarka. Zwierzchnik kościoła ewangelicko-augsburskiego zmarł z powodu zakażenia koronawirusem

Biskup Jan Szarek. Fot. Andrzej Grygiel/PAP

Minutą ciszy Mazurzy uczcili pamięć zmarłego w czwartek w Cieszynie biskupa Jana Szarka, który przez lata przewodniczył kościołowi ewangelicko-augsburskiemu w Polsce.

W Olsztynie obchodzony jest Dzień Mazurski. Po południu w kościele ewangelicko-augsburskim odbyło się spotkanie promujące dwie książki o Mazurach: „Galeria Mazurskiego Portretu” i „Zanik ludu mazurskiego”.

Na spotkanie przyjechali Mazurzy z całego regionu, którzy byli wyraźnie poruszeni tym, że wieloletni zwierzchnik ich kościoła bp Jan Szarek zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Wielu obecnych znało bp. Szarka, jeśli nie osobiście, to z opowieści rodzinnych, ponieważ w latach 1962-1970 pracował w parafii w Giżycku.

O minutę ciszy upamiętniającą biskupa Szarka poprosił zebranych proboszcz olsztyńskiej parafii ewangelickiej ks. Łukasz Stachelek.

Bp Szarek przeżył 84 lata. Zmarł w szpitalu w Cieszynie z powodu zakażenia koronawirusem. W latach 1993–2001 bp Szarek był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej, w latach 2000–2005 prezesem Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Jako przedstawiciel Kościoła w Polsce uczestniczył w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej i w Światowej Radzie Kościołów. Przez całe życie związany był z tzw. ruchem społecznościowym w polskim luteranizmie, którego jednym z czołowych prekursorów był ks. Karol Kulisz.

Autor: PAP (J.Kiewisz-Wojciechowska)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, biskup, kościół ewangelicko-augsburski, koronawirus
Żółta strefa w całym kraju, rekonstrukcja rządu oraz protest rolników. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Walka z koronawirusem i dodatkowe obostrzenia w całym kraju, rekonstrukcja rządu oraz protest rolników. W audycji Jeden na Jednego, z przedstawicielem partii rządzącej spotykają się politycy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV