Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarła zasłużona olsztyńska opozycjonistka Barbara Nowak

Znicz, fot. Krzysztof Pakulnicki

„Odeszła od nas zasłużona opozycjonistka, ale w naszej pamięci pozostanie jako prawdziwy Człowiek z krwi i kości, pełen dobroci” – napisali po śmierci Barbary Nowak jej przyjaciele. Zmarła 2 października dawna olsztyńska opozycjonistka, spoczęła na cmentarzu komunalnym w Dywitach. Miała 68 lat.

Barbara Nowak była współzałożycielką „Solidarności” w Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie, wiceprzewodniczącą Komitetu Założycielskiego i Komisji Zakładowej „S”, delegatką na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Warmińsko-Mazurskiego. Po ogłoszeniu stanu wojennego Barbara Nowak uczestniczyła w demonstracji przed Olsztyńskimi Zakładami Opon Samochodowych i na Starym Mieście w Olsztynie; prowadziła bibliotekę wydawnictw niezależnych. Drukowała i kolportowała pisma podziemne, współorganizowała pomoc internowanym, aresztowanym i ich rodzinom.

W latach 1982-1986 była wielokrotnie zatrzymywana i aresztowana – w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Ostródzie. W 2010 roku Barbara Nowak została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Solidarność, pogrzeb, opozycja
Nie żyje były burmistrz Ostródy. Olgierd Dąbrowski zmarł po ciężkiej chorobie

W wieku 68 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Olgierd Dąbrowski - były burmistrz Ostródy, samorządowiec i dziennikarz. Był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po studiach...

Zamknij
RadioOlsztynTV