Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mazurskie samorządy alarmują: mamy problem z „dzikimi” turystami

Mikołajki. Fot. pixabay.com

Wiele osób z większych miast postanowiło spędzić kwarantannę i przestoje w pracy na Mazurach. Turyści kwaterują się na dziko w ośrodkach wczasowych i kwaterach prywatnych. Mamy problem, i to duży – powiedział burmistrz Mikołajek.

Burmistrzowie Mikołajek Piotr Jakubowski i Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz powiedzieli, że odkąd trwa kwarantanna narodowa, ich miejscowości są oblegane przez turystów. Mimo że oficjalnie wiele hoteli jest zamkniętych, turyści nielegalnie w nich pomieszkują.

Jest u nas ośrodek, który ma sześć budynków. Oficjalnie jest zamknięty, a pod każdym z nich stoją auta na warszawskich tablicach rejestracyjnych

– powiedział burmistrz Mikołajek i dodał, że turyści kwaterują też w prywatnych domach.

Urzędnicy z Mikołajek odebrali telefon od mieszkańców Warszawy odbywających na Mazurach kwarantannę, z prośbą o zrobienie zakupów, ponieważ kończył im się prowiant.

Wiele osób dzwoni do nas zaniepokojonych i mówi, że u sąsiada są goście na kwaterze” – przyznał Jakubowski. Burmistrz Mikołajek przyznał, że on sam i jego urzędnicy interweniują u osób wynajmujących teraz turystom kwatery. „Prosimy, by goście wrócili do siebie. Zwykle te prośby skutkują

– przyznał Jakubowski. Dodał, że często takie informacje urzędnicy przekazują też policji.

Problemem jest to, że nie mamy wykazu osób na kwarantannie, nie wiemy, kto może się poruszać po mieście, a kto nie

– powiedział Jakubowski.

Samorząd Giżycka zamieścił w mediach społecznościowych spot, w którym prosi gości, by teraz zostali w domach po to, by latem mieli gdzie odpoczywać.

W ostatnim czasie turyści czekając na klucze na kwaterę myli zęby na parkingu, nie zważając na sytuację epidemiczną

– powiedział burmistrz Iwaszkiewicz.

Przyznał, że o problemie „dzikich turystów”, którzy nielegalnie pomieszkują na kwaterach prywatnych i w hotelach, rozmawiał z senator PiS Małgorzatą Kopiczko z prośbą o interwencję „w odpowiednich resortach”.

Samorządowcy przyznają, że obawiają się, że turyści mogą być chorzy i pogorszyć – dobrą teraz w ich rejonach – sytuację epidemiczną. W powiecie mrągowskim obecnie nie odnotowano przypadku koronawirusa, a w powiecie giżyckim chorobę potwierdzono u jednej osoby.

Nie wiemy, kto u nas odpoczywa zdrowy zwyczajnie przeczekując narodową kwarantannę, a kto jest chory, czy np. wrócił z innego kraju

– dodał Iwaszkiewicz.

Rzecznik prasowa policji w Mrągowie Dorota Kulik powiedziała, że policja będzie podejmowała działania związane z nowymi wytycznymi w związku z kwarantanną.

Każdy sygnał o nielegalnej działalności hotelowej będziemy weryfikować

– powiedziała Kulik. Zdementowała jednocześnie podaną przez lokalny portal internetowy z Mrągowa informację o tym, że policja będzie zatrzymywać każde auto na obcych tablicach rejestracyjnych.

We wtorek rząd zdecydował o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem miejsc, gdzie przebywają osoby na kwarantannie, oraz miejsc wykorzystywanych do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników.

 

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypoczynek, Mazury, turyści, Piotr Jakubowski, Wojciech iwaszkiewicz, koronawirus
Praca ratownika w dobie epidemii. „Oni pełnią rolę bohaterską”

To służby, które są na pierwszej linii. Muszą się zmierzyć ze swoim lękiem, ale też muszą dźwigać lęk innych osób – tak pracę ratowników medycznych na...

Zamknij
RadioOlsztynTV