Maxim Vengerov: Muzyka daje ludziom nadzieję
Maxim Vengerov jest rosyjskim skrzypkiem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym, a także ambasadorem dobrej woli UNICEF-u.
Urodził się 20 sierpnia 1974 w Nowosybirsku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Gdy miał 5 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach u Galiny Turczaninowej, a dwa lata później – u Zachara Brona. Jako 10-latek Maxim Vengerow wyjechał po raz pierwszy za granicę – do Polski; zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Duży wpływ na rozwój artystyczny Maxima Vengerowa miały jego kontakty m.in. z Mścisławem Roztropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem i debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, jak Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony. Odbył 2-letnie studia nad skrzypcami barokowymi i repertuarem tej epoki. Artysta nie ogranicza się tylko do skrzypiec; jego uwagę przyciągnęła też altówka, potem sztuka improwizacji jazzowej, taniec i wreszcie dyrygentura. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na „Ex-Kreutzer Stradivari” z 1727 r. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W 1997 r. został ambasadorem dobrej woli UNICEF. Angażuje się odtąd w spotkania i występy dla dzieci, m.in. w Ugandzie, Tajlandii i Kosowie.
Maxim Vengerov koncertował z orkiestrami Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia i Filharmonii Bałtyckiej. W październiku 2006 r., na zakończenie XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, wystąpił w Poznaniu z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, a w czerwcu 2009 r. przyjął stanowisko przewodniczącego jury 14. edycji tego konkursu, który odbył się w październiku 2011 roku. W październiku 2012 roku w Poznaniu podpisał kontrakt przewodniczącego jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku.
Posłuchaj rozmowy Moniki Szczygło z Maximem Vengerovem
(ms/as)