Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mateusz Morawiecki komentuje kampanię prezydencką: Andrzej Duda pokazuje Polakom wizję przyszłości

„Pan Trzaskowski to vetokracja, veto dla veta, nie, bo nie” – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki.

Kampania wyborcza wkracza w decydującą fazę, w najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Szef polskiego rządu w rozmowie z Markiem Lewińskim mówił o sposobie prowadzenia kampanii przez Andrzeja Dudę i jego sztab, ale sporo miejsca poświęcił jego kontrkandydatowi Rafałowi Trzaskowskiemu:

Kampania Andrzeja Dudy polega na pokazywaniu ludziom przyszłości, spokojnego, stabilnego rozwoju w zgodzie z interesami Polaków. Pan Trzaskowski to vetokracja, veto dla veta, nie, bo nie, szarpanina i wojna na górze.

Premier Morawiecki powiedział również, odnosząc się do setnej rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach, że „z takich porażek trzeba czerpać lekcje”. Plebiscyt na Warmii i Mazurach odbył się 11 lipca 1920 roku. Jego wyniki były dla Polski druzgocącą klęską, choć – według wielu historyków – aż 70% ludności południowych Mazur posługiwała się językiem polskim.

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki przypominał, że – w tamtym czasie – ogromną rolę odegrała niemiecka propaganda:

Która była wyjątkowo perfidna i skuteczna. Ale z takich porażek trzeba czerpać lekcje. Na południu rodzącej się ówcześnie Rzeczypospolitej również odbył się plebiscyt, który był dużo bardziej korzystny. Tam nie udało się Niemcom przeprowadzić tak straszliwej propagandy. Czerpmy lekcję z tej historii.

W wyniku plebiscytu do Polski zostały przyłączone zaledwie trzy miejscowości znajdujące się obecnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego:⁠ Napromek, Lubstynek i Groszki.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki odwiedził województwo warmińsko-mazurskie w minioną sobotę. Samorządowcom z powiatów kętrzyńskiego, giżyckiego i mrągowskiego przekazał finansowe promesy z Funduszu Inwestycji Samorządowych, a na wiecach w Olsztynie, Giżycku i Braniewie zachęcał do głosowania na Andrzeja Dudę.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Mateuszem Morawieckim

00:00 / 00:00

Mateusz Morawiecki
fot. Przemysław Getka

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kampania wyborcza, Andrzej Duda, video, Mateusz Morawiecki, plebiscyt na Warmii i Mazurach
W 100. rocznicę plebiscytu szef rządu odwiedził Warmię i Mazury. Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami i samorządowcami

W lipcu 1920 roku na Warmii i Mazurach odbył się plebiscyt, podczas którego mieszkańcy decydowali o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o...

Zamknij
RadioOlsztynTV