Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mateusz Morawicki: moim oczkiem w głowie jest uszczelnienie systemu VAT i walka z mafiami VAT-owskimi

Wicepremier Mateusz Morawiecki, fot. Ł. Sadlak

O atutach gospodarczych Warmii i Mazur, sytuacji ekonomicznej Polski oraz ustawie ograniczającej działanie automatów do gier – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wierzę, że można wykorzystywać nie tylko walory turystyczne Warmii i Mazur, ale i potencjał gospodarczy tego regionu – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Mateusz Morawiecki. Wicepremier i minister rozwoju podkreślił, że właśnie na Warmii i Mazurach działają największe firmy meblarskie. Jest też uniwersytet z największą liczbą kierunków, których jest 65. Wicepremier zwrócił uwagę na coraz więcej pozytywnych sygnałów, które płyną też ze strony specjalnych stref ekonomicznych.

W całym ubiegłym roku było 14 zezwoleń w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na około 500 milionów złotych generujących 636 miejsc pracy. W tym roku przez pierwsze 3 miesiące mamy 9 zezwoleń na 900 miejsc pracy i miliard 100 milionów zobowiązań deklaracji inwestycyjnych po stronie inwestorów. Dla nas jest niezwykle ważne, żeby widzieć, że ten potencjał wykorzystujemy.

Mateusz Morawicki zwrócił też uwagę na potencjał rolniczy regionu.

Rośnie potencjał rolniczy, produkcji rolnej i rolno-spożywczej. Dzieje się tak na skutek specjalnych rozwiązań regulacyjnych i przyspieszenia dopłat unijnych, które nastąpiło w zeszłym roku. Widzimy, że te pieniądze są inwestycyjne i służą rozwojowi branży (…) Widzimy przedsiębiorców, którzy mają produkcję rolną, rolno-spożywczą, na której znakomicie potrafią zarabiać.

Na Warmii i Mazurach jest też wiele nowoczesnych firm. Wicepremier Morawiecki jako przykład podał m.in. olsztyńską firmę Zortax, która w obszarze innowacyjnych technologii 3D zatrudnia już kilkadziesiąt osób. Gościa Porannych Pytań cieszy wzrost wynagrodzeń i poziomu zatrudnienia w polskiej gospodarce. – W województwie warmińsko-mazurskim wynagrodzenie wzrosło na poziomie 7,5 procenta – dodał (…) Prawo i Sprawiedliwość zmieniło politykę gospodarczą i przekazaliśmy ogromne środki i transfery na cele społeczne.

W tym roku przekazujemy 45 miliardów złotych, a w przyszłym wraz z obniżeniem wieku emerytalnego to będzie 55 miliardów złotych. Tego nie było wcześniej. W 2012 roku na jedno dziecko państwo poprzez różne mechanizmy przeznaczało dopłaty 2600 złotych. W 2017 roku na jedno dziecko nasz rząd przeznacza 8600 złotych (…) To poprawia perspektywy szerokich rzesz ludności (…) My pieniędzy nie bierzemy z podnoszenia podatków, a wręcz przeciwnie dla małych i średnich firm podatek CIT obniżyliśmy z 19 na 15 procent. To też jest koszt dla budżetu.

Oczkiem w głowie Mateusza Morawieckiego jest uszczelnienie systemu VAT-u i walka z mafiami VAT-owskimi.

Najczęstsza trasa przewozu cystern paliwa prowadziła ze Słubic z zachodniej Polski do Kaliningradu przez Olsztyn. Jak zabraliśmy się za konwojowanie i dokładne sprawdzanie okazywało się, że kierowca zawracał z powrotem. Wkrótce z ministrem Jerzym Szmitem, który nadzoruje drogownictwo będziemy instalować GPS-y dla każdej ciężarówki i cysterny. Krok po kroku uszczelniamy cały system, zarówno w transporcie paliwowym oraz w innych obszarach jak przemyt, VAT, akcyza. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby poradzić sobie z tym problemem. Wpompowaliśmy kilkadziesiąt miliardów rocznie w gospodarkę i w ludzi.

Rząd dąży do tego, aby ograniczyć działania automatów do gier. Minister finansów i rozwoju jest bardzo  zdeterminowany, żeby tego dokonać.

Jestem po spotkaniu z szefem MSWiA, komendantem głównym policji, komendantem głównym straży granicznej i naszymi służbami, tak aby jak najszybciej zabrać się za wszystkie nielegalne (od 1 kwietnia) działania w obszarze hazardowym. Uważamy, że kryje się tam kilkaset milionów złotych, a docelowo może nawet powyżej miliarda zmonopolizowanego przez „państwo hazardu”. Nie pozwolimy sobie ta to, na co państwo Polskie pozwalało przez ostatnie 8 lat. W jeden tydzień sobie z tym nie poradzimy, ale z mojej strony jest ogromna determinacja. Państwo polskie było okradane na miliard, a może nawet kilka miliardów złotych. My wolimy te pieniądze przeznaczyć na cele społeczne i rozwoju gospodarczego.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mateuszem Morawieckim

00:00 / 00:00

Wicepremier Mateusz Morawiecki otrzymał honorową statuetkę 24. Gali „Osobowość Roku Warmii i Mazur 2016”.

 

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, minister, finanse, minister finansów, automaty do gier, wicepremier, Morawiecki
Waldemar Klocek: Mateusz Morawiecki jest najbardziej zapracowaną osobą w Polsce. Wicepremier odbierze w Olsztynie statuetkę Klubu Biznesu

O organizowanej wieczorem w Olsztynie 24. gali "Osobowość Roku Warmii i Mazur" – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn prezes Warmińsko- Mazurskiego Klubu Biznesu Waldemar...

Zamknij
RadioOlsztynTV