Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

1 marca rusza Krajowa Administracja Skarbowa. Ma skuteczniej walczyć z przestępczością celną i podatkową

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zastąpi Służbę Celną, kontrolę skarbową oraz administrację podatkową. Dzięki tej zmianie – według fiskusa – ograniczanie szarej strefy w Polsce ma być łatwiejsze.

Z dorobku tych służb, jak powiedział wiceminister finansów Marian Banaś, który jest jednoczenie szefem KAS powstaje nowoczesna, jednolita i efektywna formacja. Marian Banaś stawia sobie dwa główne cele: pomoc obywatelom oraz skuteczną walkę z szarą strefą i oszustwami. Wiceszef resortu finansów dodał, że służba ta powinna być wyrozumiała dla małych i słabych podmiotów oraz silna wobec dużych korporacji.

Zmiany mają zapewnić większą skuteczność w zwalczaniu przestępczości fiskalnej, szczególnie przeciwdziałać wyłudzeniom VAT-u. W nowo powstającym Urzędzie Celno-Skarbowym pracować będzie teraz 1200 funkcjonariuszy – 970 dotychczasowych celników i 270 kontrolerów skarbowych. Kompetencje ścigania oraz gromadzenia informacji o przestępcach celno-skarbowych ma być połączone w jednym miejscu. Do tej pory służby te miały osobne bazy danych oraz systemy informatyczne. Ministerstwo Finansów przekonuje, że celami służby są: pomoc obywatelom oraz skuteczniejsza walka z szarą strefą oraz oszustwami celnymi czy podatkowymi.

Krajowa Administracja Skarbowa jest nadzorowana przez Ministra Finansów. Jak mówi wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki, według różnych szacunków na oszustwach finansowych Polska traci rokrocznie od 30 do 60 miliardów złotych.

Reforma Krajowej Administracji Skarbowej

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w fiskus, finanse, podatki, Ministerstwo Finansów, szara strefa
Posłowie Janusz Cichoń i Jerzy Małecki spierali się w Porannych Pytaniach o zmianę systemu podatkowego, który wchodzi w życie od 1 marca

Od 1 marca rusza Krajowa Administracja Skarbowa. KAS to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Co sprawią te zmiany? Zapytaliśmy o to członków Komisji...

Zamknij
RadioOlsztynTV