Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Mariusz Błaszczak: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udowodnili swoją przydatność

Fot. Przemysław Getka

Minister Obrony Narodowej uważa, że ewentualna zmiana na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych nie wpłynie w żaden sposób na decyzje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Mariusz Błaszczak mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

Zawsze słyszałem o zaangażowaniu wojsk amerykańskich, bez względu na to, czy rozmawiałem z przewodniczącym senackiej komisji obrony, senatorem Inhofe (Partia Republikańska), czy też z jego zastępcą, senatorem Reed’em (Partia Demokratyczna). Nie sądzę więc, aby z tej strony było jakiekolwiek zagrożenie

– powiedział minister.

Szef resortu obrony podkreślał, że wielokrotnie prowadził rozmowy w Kongresie zarówno politykami partii republikańskiej, jak i demokratycznej. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Mariusz Błaszczak stwierdził również, że obecność międzynarodowego batalionu NATO, który stacjonuje na Mazurach to jeden z sukcesów prezydentury Andrzeja Dudy.

Minister Obrony Narodowej ocenił również, że „żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udowodnili swoją przydatność. Sprawdzili się”. W ten sposób Mariusz Błaszczak pochwalił zaangażowanie Terytorialsów w działania dotyczące zwalczania skutków pandemii koronawirusa:

To jest sfera funkcjonowania aktywności WOT-u w sytuacji pokojowej. Natomiast żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczą także, aby być przygotowanym na odparcie zagrożeń w postaci wspierania wojsk operacyjnych. System obrony tak właśnie działa – przede wszystkim obrona jest skoncentrowana na wojskach operacyjnych, w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, jest to 16. Dywizja Zmechanizowana, a żołnierze WOT wspierają wojska operacyjne. Wtedy ten system jest kompletny. Żołnierze WOT byli wszędzie tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy. Sprawdzili się i udowodnili swoją przydatność.

Dodajmy, że na przykład w Olsztynie Terytorialsi pomagali w roznoszeniu darmowych maseczek, a w innych miejscach w województwie angażowali się w rozwożenie płynu dezynfekcyjnego, zabezpieczali też punkty poboru krwi i rozwozili żywność podopiecznym domów pomocy społecznej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Mariuszem Błaszczakiem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, Mariusz Błąszczak, wybory prezydenckie, Ministerstwo Obrony narodowej
”Wiem na kogo nie zagłosuję i wiem do kogo mi najbliżej”. Senator niezależna Lidia Staroń odda głos na Andrzeja Dudę

Na konferencji prasowej senator niezależna Lidia Staroń podkreślała, jak ważny jest udział w wyborach prezydenckich. Jednocześnie przyznaje, że obu kandydatów dzielą różnice w sprawach fundamentalnych. Zdaniem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV