Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Książek

Dziennikarz prasy regionalnej i ogólnopolskiej. Prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor lub współautor prac o charakterze monograficznym poświęconych m.in. przedsiębiorcom, bankowcom, leśnikom, drogowcom, rolnikom i kobietom sukcesu z Warmii i Mazur, jak również biografii dwóch legendarnych twórców regionu: pisarzowi Henrykowi Panasowi – „Parnas według Panasa” – napisanej wspólnie z Januszem Soroką oraz fotoreporterowi Wacławowi Kapusto – „Wacław Kapusto w obiektywie życia”.

W 2020 r. Marek Książek wydał biografię braci Połomów: poety Stefana oraz fotografika i filmowca Janusza. W biografiach tych przedstawił niezwykłe historie słynnych twórców z Warmii i Mazur jednocześnie prezentując środowiska kulturalne regionu na tle epoki, opisując także życie mieszkańców począwszy od lat powojennych, ocalając pamięć o nieodległej przeszłości regionu i ludzi z nim związanych. Organizuje spotkania autorskie z twórcami (dziennikarzami, literatami, fotografami, ma także swój udział przy organizacji podobnych imprez.

Laureat tegorocznej nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Pojezierze.

Audycja powstała przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

 

Tekst/Foto: CSE „Światowid” w Elblągu

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ludzie kultury
Henryk Cirut

Olsztyński artysta fotografik, członek Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka, społecznik, animator kultury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Sztukator w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków, redaktor...

Zamknij
RadioOlsztynTV