Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Zieleniecki: Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2 250 złotych brutto

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Fot. K.Olszewski

O programie Dobry Start, wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej i projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – mówił w Porannych Pytaniach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Jak zauważył wiceminister Zieleniecki w skali całego kraju rządowy program Dobry Start będzie kosztował półtora miliarda złotych, ale ta inwestycja się opłaca. W tym roku program obejmie ponad 4,5 miliona dzieci.

Wydaje się to dużo, ale traktujemy ten koszt jako inwestycję w cele edukacyjne i rozwój poziomu wykształcenia i wiedzy młodych Polaków. Jest to program komplementarny wobec programu Rodzina 500+, który ma charakter bazowy. Ten pierwszy ma poprawić sytuację demograficzną naszego kraju, a Dobry Start zmierza do poprawy jakości dzieci, które urodzą się, albo już się urodziły.

Na Warmii i Mazurach szkolną wyprawkę dostanie 146 tysięcy uczniów. 300 złotych na początek roku szkolnego otrzyma każdy uczeń, niezależnie od tego, ile zarabiają jego rodzice. Pieniądze będą przysługiwały osobom do 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych do 24 roku życia. Jak zauważył wiceminister program nie obejmie jednak studentów.

Oprócz studentów ze świadczenia nie będą mogły też skorzystać dzieci rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne, czyli popularną zerówkę. Zakres programu ograniczyliśmy do dzieci i młodzieży uczących się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej. Mamy granicę wieku 20 lat. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne, tu próg wieku wynosi 24 lata (…).

Wnioski  o wypłatę świadczenia można składać w formie elektronicznej od 1 lipca. Miesiąc później ruszy przyjmowanie dokumentów w formie papierowej.

Ramy czasowe programu nie są ograniczone. Zakłada on wypłacenie świadczenia przy okazji rozpoczęcia każdego kolejnego roku szkolnego. Zasady dotyczące składania wniosków mają charakter uniwersalny. Te same zasady dotyczą składania wniosków w przyszłych latach. Jeśli ktoś nie złoży wniosku do końca listopada to pieniądze przepadną.

W Porannych Pytaniach Marcin Zieleniecki mówił także o płacy minimalnej w przyszłym roku. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponowało, aby była to kwota o 150 złotych wyższa i wyniosła 2 250 złotych brutto.

Przed nami negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego. Zobaczymy jak będą przebiegać. Jest kilka ważnych elementów. Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy (…) Mechanizmy rynkowe wyprzedzają pewne decyzje. Chcemy zachować relację między przeciętnym wynagrodzeniem, które wynosi około 4 800 złotych. Zależy nam na tym aby relacja między przeciętnym i minimalnym wynagrodzeniem utrzymywała się na poziomie 47 procent.

Gość Radia Olsztyn mówił także o projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Zielenieckim

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiceminister, płaca minimalna, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marcin Zieleniecki
Płaca minimalna, odkładanie na emeryturę oraz zatrudnienie obcokrajowców. Debata pracodawców i związkowców w Radiu Olsztyn

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Sławomir Mątwicki - Business Centre Club Rafał Laskowski – Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Lewiatan Wojciech Kowalski - NSZZ Solidarność Krzysztof Rogowski...

Zamknij
RadioOlsztynTV