Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kulasek: Jako lewica nie pozwolimy na to, aby 45 lat PRL-u zostało wygumkowane z naszej historii

Marcin Kulasek (SLD). Fot. Przemysław Getka

Powoli Lewica, i to bez żadnej bufonady, staje się liderem opozycji, ale nie totalnej opozycji. PiS zaczyna się nas obawiać, bo widzi co się dzieje w Platformie Obywatelskiej i widzi, jak zdeterminowani są posłowie i posłanki w tym, żeby wprowadzać swoje ustawy, żeby pokazywać, że mamy swój programy, mamy swoje pomysły na Polskę – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł SLD Marcin Kulasek.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przekonywał w jednym z telewizyjnych programów, że Polska zawdzięcza wyzwolenie Rosji o dodał, że Holocaust jest częścią polskiej historii. Przesłanie bardzo wzburzyło prawą stronę polskiej sceny politycznej, z czym nie zgadza się poseł Kulasek.

Przewodniczy powiedział tylko o tym, że jako państwo mamy bardzo trudną historię i nie możemy próbować jej zamieść pod dywan. Musimy pamiętać, że nie była ona ani biała ani czarna, ma różne kolory. (…) Przewodniczący nie chciał gloryfikować żołnierzy radzieckich, ale trzeba przyznać – i to jest fakt – że żołnierze Armii Czerwonej wraz z żołnierzami Wojska Polskiego wyzwolili nasz kraj spod okupacji hitlerowskiej.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata LGBT w Polsce, która została zorganizowana na wniosek posłów Lewicy. Główne zarzuty pod adresem rządu w Warszawie kierowali posłowie Wiosny, PO, SLD.

Trochę żałujemy, że ta debata musiała się przenieść poza granice naszego kraju, ale co mamy zrobić jeżeli media publiczne nie chcą o tym dyskutować? To jest efekt dzielenia przez cztery lata społeczeństwa na różne sorty przez Prawo i Sprawiedliwość, wytykania poszczególnych grup społecznych, m.in. LGBT.

Na początku 2020 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej ma formalnie połączyć się z Wiosną. Pojawia się pytanie o przyszłość Partii Razem Adriana Zandberga.

Chcemy powołać wspólną partię lewicową, która nie będzie walczyła tylko o przekroczenie progu, ale partię, która zawalczy o rządzenie w naszym kraju, a co najmniej o współrządzenie. Nasz mniejszy brat, czyli Partia Razem od początku mówiła, że chce zachować swoją tożsamość.

Poseł Kulasek dodał, że prace zmierzające do powstania nowej partii rozpoczną się 14 grudnia. Podkreślił również, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostanie wyłoniony wspólny kandydat partii lewicowych w nadchodzących wyborach prezydenckich, który ma być ,,czarnym koniem”.

Do wysłuchania rozmowy z Marcinem Kulaskiem zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

 

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, SLD
„Koniec wojny polsko-polskiej”. SLD zmieni nazwę. Lewica nie chce być totalną opozycją

Zmiana nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej wynika z planów połączenia tej partii z Wiosną Roberta Biedronia w jeden organizm polityczny. Do połączenia SLD z Wiosną ma dojść...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV