Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Pomoc dla sprzedawców chryzantem wyniesie 180 mln złotych, wnioski można składać do 6 listopada

Fot. Agnieszka Chmielewska

Pomoc dla sprzedawców chryzantem może pochłonąć około 180 milionów złotych w całym kraju, w województwie warmińsko-mazurskim trudno na razie oszacować dokładną skalę – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor regionalnego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Sprzedawcy będą mogli składać wnioski o odkupienie kwiatów przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te dokumenty muszą trafić do 6 listopada do powiatowych biur Agencji. Marcin Kazimierczuk podkreślał na antenie Radia Olsztyn, że ARiMR jest instytucją dobrze przygotowaną do rozdzielania takiej pomocy.

ARiMR ma doświadczenie, bo do niedawna zbierał wnioski w ramach pomocy covidowskiej dla producentów mięsa wieprzowego, wołowego i innych, którzy ucierpieli przez pandemię. Kwota na tę pomoc ma wynosić około 180 mln złotych. Po złożeniu wniosków będziemy mogli powiedzieć, jaki jest rynek w naszym województwie.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka będzie dokładna kwota skupu w przeliczeniu na jedną chryzantemę. Resort rolnictwa zapowiada, że ogłosi to niebawem, a pomoc zostanie wypłacona do końca roku.

Ponadto wicedyrektor regionalnego oddziału KOWR „liczy na to, że pomoc dla terenów popegeerowskich w województwie warmińsko-mazurskim będzie większa, niż w innych regionach”. W tej chwili tworzone są przepisy, dzięki którym pieniądze z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 posłużą finansowaniu inwestycji w gminach, w których kiedyś działały PGR-y. Marcin Kazimierczuk przypominał na naszej antenie, że będą to dodatkowe środki, bo wspieranie inwestycji na terenach popegeerowskich już wcześniej było realizowane.

KOWR wspiera gminy, na których znajdują się tereny popegeerowskie, na podstawie tzw. bezzwrotnej pomocy. W naszym województwie w tym roku wydaliśmy ok. 28 mln złotych na budowę lub modernizację wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody czy modernizacji dróg.

W całym kraju środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przekazane na wsparcie terenów popegeerowskich mają wynieść 250 milionów złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Kazimierczukiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, ARiMR, cmentarze, chryzantemy, Marcin Kazimierczuk, znicze
Zamknięte cmentarze w całej Polsce. Mieszkańcy Olsztyna wspierają sprzedawców kwiatów i zniczy

Do poniedziałku cmentarze są zamknięte z powodu zagrożenia epidemicznego. Mimo to przy olsztyńskich nekropoliach pojawili się pojedynczy sprzedawcy kwiatów i zniczy. Z powodu zagrożenia epidemicznego rząd...

Zamknij
RadioOlsztynTV