Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Manipulują żeby ukraść pieniądze. Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z policyjnych statystyk wynika, że coraz więcej osób pada ofiarami oszustw internetowych.

Dziś, obok dobrego oprogramowania komputera, równie ważne są chłodna głowa i rozsądek – podkreśla aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Oszuści nie wysilają się na łamanie zabezpieczeń, ale liczą na nieprzemyślane i impulsywne działanie swoich ofiar. Kuszą wyjątkowymi okazjami, z których należy szybko skorzystać, albo straszą poważnymi konsekwencjami jeżeli nie klikniemy w nadesłany link lub nie zainstalujemy wskazanego przez nich oprogramowania.

00:00 / 00:00

Przestępcy nie mają skrupułów i potrafią długo żerować na swoich ofiarach, pozbawiając ich wieloletnich oszczędności.

Tak jest w przypadku oszustw, do których dochodzi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Oszuści podają się m.in. za żołnierzy amerykańskiej armii, czy zagraniczna lekarkę. Nawiązują przez internet znajomość ze swoją ofiarą, która później przeradza się w intymną relację. Wykorzystują uczucia, potrzebę bliskości, dobre serce i naiwność swoich ofiar. Manipulują nimi i różnymi sposobami dążą do wyciągnięcia pieniędzy.

00:00 / 00:00

Warto skorzystać z rad, jakie mają policjanci – dodaje aspirant Tomasz Markowski.

Zanim nerwowo klikniemy w nadesłany link lub skorzystamy z jakiejś okazji zastanówmy się czy to nie jest jakaś pułapka. Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia dla swoich klientów. Weryfikujmy znalezione w internecie oferty, stosujmy zasadę bardzo ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci, a dane bankowości elektronicznej wpisujmy tylko i wyłącznie na stronie naszego banku lub w dostarczonej przez bank aplikacji.

00:00 / 00:00

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczny wzrost liczby oszustw internetowych. W 2019 roku na Warmii i Mazurach było ich niespełna 3 tysiące. W ubiegłym ponad 3,5 tysiąca osób oszukano z wykorzystaniem internetu. Ponad 2 tysiące z nich zostało wykrytych przez policję. Tylko od początku 2023 roku zgłoszono 162 takie przypadki.

 

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszust, internet, oszustwa
Oszukali kilkadziesiąt osób z całej Polski. Fikcyjne ogłoszenia wstawiali w internecie

Wyłudzając pieniądze na portalach internetowych oszukali kilkadziesiąt osób w całym kraju. Trzy osoby zatrzymano w Olsztynie. Wystawiali ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów oraz oferowali usługi remontowe i...

Zamknij
RadioOlsztynTV