Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oszukali kilkadziesiąt osób z całej Polski. Fikcyjne ogłoszenia wstawiali w internecie

Wyłudzając pieniądze na portalach internetowych oszukali kilkadziesiąt osób w całym kraju. Trzy osoby zatrzymano w Olsztynie.

Wystawiali ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów oraz oferowali usługi remontowe i transportowe. Dwaj mężczyźni i kobieta pobierali zaliczki od potencjalnych klientów po czym kontakt z nimi się urywał. Jeden z podejrzanych – 37-latek – był poszukiwany listem gończym za oszustwa przez kilkadziesiąt jednostek policji w kraju.

W 2021 roku wspólnie z 49-letnim znajomym zamieszczali na znanym portalu ogłoszenia o sprzedaży aut, których nigdy nie posiadali – powiedział młodszy aspirant Andrzej Jurkun z olsztyńskiej policji.

Oszuści pobierali od kupujących zaliczki, a następnie umawiali się na sfinalizowanie transakcji, do których jak się okazało, nigdy nie dochodziło. W tej sprawie 20 osób oszukano na 34 tysięcy złotych. Potem policjanci ustalili, że 37-latek używając sfałszowanych dokumentów od kilku placówek parabankowych wyłudził pożyczki na łączną kwotę ponad 14 tysięcy złotych, a wspólnie ze swoją 35-letnią partnerką odpowiadał na ogłoszenia dotyczące oferty usług remontowych lub transportowych.

00:00 / 00:00

W tym przypadku również pobierał od zleceniodawców zaliczki na wykonanie usługi, których nigdy nie wykonał.

Do tej pory ustalono ponad 30 pokrzywdzonych, a łączna wartość strat wynosi około 30 tysięcy złotych. Jednak do olsztyńskiej policji zgłaszają się kolejne poszkodowane osoby.

00:00 / 00:00

Zatrzymany 37-latek usłyszał szereg zarzutów dotyczących oszustw oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Mężczyzna był w przeszłości karany za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach recydywy. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Jego partnerka usłyszała ponad 30, a kolega 20 zarzutów dotyczących oszustw. Oboje mogą spędzić w więzieniu nawet 8 lat. Mężczyzna trafił już do zakładu karnego.

Policyjne śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, policja, internet, oszuści, wyłudzenia, zatrzymani, portal, para, ogłoszenia
Poszkodowany ws. „agresji drogowej”: chciałbym, żeby winny został ukarany

Chciałbym, żeby winny tego, co nas spotkało został ukarany - mówił w czwartek po rozprawie w sądzie kierowca poszkodowany w groźnej kolizji, do której doszło w...

Zamknij
RadioOlsztynTV