Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małgorzata Chomicz i Davorian Kereković

Fot. Archiwum autora

Dzisiejszego wieczoru zapraszam państwa do wysłuchania rozmów z artystką graficzką i fotografikiem. Ona obywatelka świata, urodzona w Olsztynie, mieszkająca we Włoszech, regularnie odwiedzająca swój kraj i rodzinne miasto, on pochodzi z Chorwacji, ale także często przyjeżdża do Polski i Olsztyna, gdzie prezentuje swoje fotografie.

Małgorzata Chomicz i Davorian Kereković opowiedzą o swoich najnowszych wystawach.

Małgorzata Chomicz – artysta grafik, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie uczy studentów technik grafiki warsztatowej. Zajmuje się też książką artystyczną. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Trydencie, Zagrzebiu i Trogirze.

Jej grafiki znajdują się w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych w Chinach, Kanadzie, USA, Egipcie, Brazylii, całej Europie i oczywiście w Polsce, w Muzeum Warmii i Mazur. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Grafików „Stamperia del Tevere” w Rzymie, a od 2013 roku członkiem Stowarzyszenia „InSigna” w Rzymie. A w Olsztynie Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki. Prace artystów Stowarzyszenia oglądać możemy obecnie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA na wystawie zatytułowanej Wolność – Wolna Forma. Artyści w stulecie niepodległości Polski. Małgorzata Chomicz prezentuje dwa linoryty.

Davorin Kereković– profesor filozofii i socjologii, artysta-samouk. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, fotografią i desingiem. Autor wielu wystaw indywidualnych. Inicjator i organizator imprez oraz pokazów dla osób niewidzących i niedowidzących w Chorwacji i Polsce. Od lat pracuje nad powiązaniem naukowców i artystów z Polski i Chorwacji. W ciągu 30. lat zorganizował ponad 200. wystaw i wydarzeń artystycznych.

Na wystawie Wolność – Wolna Forma pokazuje fotografię zatytułowaną „Los”, zaś w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie cykl fotografii „Wspomnienia”.

Posłuchaj audycji Wieczór z kulturą

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. Archiwum autora

Fot. Archiwum autora

 

Autor: E. Zdrojowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wieczór z kulturą, Małgorzata Chomicz
Warmia Very Kobylińskiej

Vera Kobylińska to absolwentka grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarka, rysowniczka, rzeźbiarka. Wnuczka Szymona Kobylińskiego, rysownika, satyryka, znawcy uzbrojenia i mundurów historycznych, gawędziarza i jednej z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV