Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Mają chronić przed powodzią i suszą, a są dewastowane. Wody Polskie apelują: Stop wandalom!

Fot. Wody Polskie

Stop wandalom! Reaguj na niszczenie infrastruktury chroniącej przed powodzią i suszą – apelują Wody Polskie.

Okazuje się, że na stan urządzeń hydrotechnicznych wpływają nie tylko powodzie czy wypadki losowe. Są one dewastowane lub bezmyślnie uszkadzane także przez ludzi, którzy być może nie zdają sobie sprawy, jak ważne są wały i śluzy dla naszego bezpieczeństwa. Ten problem rzadko dotyczy mieszkańców Żuław, którzy mają dużą świadomość, że te urządzenia są dla nich – podkreśla Bogusław Pinkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ale zdarzają się przypadki samowolnego działania.

Czasem ktoś chce na własną rękę regulować zastawki czy upusty, niszcząc zabezpieczenia. Wtedy zawiadamiana jest policja. Sprawy te reguluje Prawo Wodne, za jego łamanie grożą surowe kary.

Wody Polskie zwracają też uwagę użytkownikom motorówek czy skuterów wodnych, którzy mogą przyczyniać się do rozmywania umocnień brzegów. Taka sytuacja odnotowana została na Kanale Iławskim. Problemem są też graficiarze, którzy swoimi dziełami zamalowują mostki, jazy czy inne urządzenia.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powódź, infrastruktura, susza, wandale
Wandale nie dają o sobie zapomnieć. Zniszczono m.in. ławki nad rzeką Elbląg

Po raz kolejny wandale zniszczyli sześć ławek na rzeką Elbląg w centrum Starego Miasta i donice, na których są zamieszczone informacje o miejskich zabytkach. Do tego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV