Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

M. Kulasek: Odpowiedzialność za protesty ponosi prezes PiS. W. Kossakowski: Cieszę się, że prezydent Duda przygotował nową ustawę

Marcin Kulasek (Lewica) i Wojciech Kossakowski (PiS).

„Piątka dla zwierząt” i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji to tematy Porannych Pytań. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie Marcin Kulasek i Wojciech Kossakowski.

„Piątka dla zwierząt” jest potrzebna podkreślał w Radiu Olsztyn Wojciech Kossakowski. Poseł PiS potwierdził, że prace na ustawą będą trwały.

Mówiliśmy o procedowaniu tej ustawy, ale też o wsłuchiwaniu się w głosy rolników i wszystkich osób, których „piątka” bezpośrednio dotknęłaby. W tej chwili ustawa ma wyjść z Senatu. My się z niej nie wycofujemy, na pewno „piątka dla zwierząt” będzie.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przekonywał, że PiS zamierzał wycofać się z procedowania tej ustawy.

Prawdą jest, że nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, ogłosił, że będzie zamrożenie tego. PiS po raz kolejny oszukał zarówno rolników jak i obrońców praw zwierząt. Rolnicy, którzy głosowali na PiS i prezydenta Dudę, nie oczekiwali w zamian „piątki Kaczyńskiego”. Natomiast obrońcy zwierząt liczyli na to, że ich postulaty zostaną spełnione, tak jak obiecywał to już kilkukrotnie, podkreślam słowo – kilkukrotnie – pan prezes.

Nowa „piątka dla zwierząt” ma szanse wrócić pod obrady Sejmu najwcześniej za 2 tygodnie.  Posiedzenie Sejmu, które miało się odbyć w pierwszym tygodniu listopada, zostało przesunięte.

Niektórzy politycy Koalicji Obywatelskiej czy PSL-u, którzy nie mają jasnych poglądów, mówią o tym, żeby nie publikować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Marcin Kulasek. Dodał, że jego ugrupowanie polityczne nie namawia do naginania prawa.

Lewica zawsze stała na straży Konstytucji. My nic takiego nie mówimy. Pełną odpowiedzialność za protesty na ulicach ponosi Jarosław Kaczyński. To on podjął decyzję o tym, aby wyrok w sprawie tak emocjonującej społeczeństwo jak prawa kobiet, czy przerywanie ciąży, wydać w środku pandemii.

Poseł Wojciech Kossakowski przypomniał, że jego partia nie godzi się na zabijanie dzieci, które są chore.

Właśnie o to się rozchodzi cała ta sprawa. Cieszę się, że prezydent Andrzej Duda przygotował nową ustawę, która trafiła do Sejmu. Przede wszystkim chodzi o wady letalne, takie które zagrażały życiu płodu bądź matce, to są te zmiany, które teraz próbujemy procedować.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przekonywał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby nie karanie lekarzy za przeprowadzenie zabiegów aborcyjnych. Poseł PiS Wojciech Kossakowski podkreślił, że prawo powinno być stanowione i egzekwowane.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wojciechem Kossakowskim i Marcinem Kulaskiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, lewica, Marcin Kulasek, Wojciech Kossakowski
Epidemia koronawirusa i prezydencki projekt zmian w ustawie antyaborcyjnej. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gospodarzem audycji był Andrzej Piedziewicz, a jego gośćmi: Wojciech Kossakowski - poseł Prawa i...

Zamknij
RadioOlsztynTV