Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łyna zanieczyszczona. Do rzeki dostały się chemikalia

Fot. OSP Bartąg

W Olsztynie zanieczyszczona została największa rzeka Warmii – Łyna. Według wstępnych ustaleń strażaków, substancja ropopochodna najpierw dostała się do strugi Kortowskiej, a z niej – do Łyny.

Sytuacja jest opanowana. – Strażacy zamontowali dwie zapory sorpcyjne – jedną na ujściu strugi do rzeki, a drugą na rzece, w okolicach ulicy Obrońców Tobruku – powiedział starszy kapitan Grzegorz Różański, rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków.

Jest to takie urządzenie, którego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń z wody. Strażacy podjęli także próbki wody, ale te próbki nie wykazały, co to jest za substancja.

00:00 / 00:00

Fot. OSP Bartąg

– Ustaliliśmy, że zanieczyszczenie pochodzi z instalacji burzowej alei Warszawskiej – dodał strażak.

To, co płynęło z alei Warszawskiej, wpływało do Kortówki i powodowało to zanieczyszczenie. Około godziny 16.30 strażacy stwierdzili, że film olejowy na Kortówce i na Łynie nie występuje, działania zostały zakończone.

00:00 / 00:00

Na miejscu pracowała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Olsztyna. Byli także przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich. Z rzeki zostały pobrane próbki do dalszych badań.

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeka, Łyna, zanieczyszczenie
Rzeka Pasłęka, fot. atlaswsi.pl
Trwa wyjaśnianie przyczyn zanieczyszczenia Pasłęki. Rozpoczęły się kontrole

Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wyjaśniają przyczyny zanieczyszczenia rzeki Pasłęki. Rozpoczęły się kontrole w wytypowanych zakładach, których działalność może mieć wpływ na pogarszający się...

Zamknij
RadioOlsztynTV