Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lotniczy hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Wojskowe samoloty pojawią się m.in. nad Olsztynem

Fot. wojsko-polskie.pl/4slsz

15 sierpnia w 14 miastach Polski około godz. 12 wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Przelot będzie można oglądać m.in. w Olsztynie.

Piloci 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty centralnie nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku m. in. w Ossowie, gdzie zobaczymy „Biało-Czerwone Iskry” i Radzyminie, gdzie zaplanowano przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. „szarym malowaniu” z  samolotami M-346 Bielik.

W Warszawie, gdzie odbędą się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, o godz. 12.05, nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położą flagę Polski.

Na niebie pojawi się formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu „GROT” oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie. Pododdział aktualnie przebywa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ramach umowy międzynarodowej jako Aviation Detachment, realizuje wspólne szkolenie lotnicze z polskimi załogami samolotów F-16.

15 sierpnia wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się w południe w Białymstoku, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i nad Westerplatte. W Katowicach przelot Herkulesów będzie można obejrzeć kilka minut po godz.14. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie przelot samolotów szkoleniowych M-346 Bielik zaplanowano na godz. 9.30.

W niedzielę, 16 sierpnia, uroczystości w Radzyminie o godz. 12.00 zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16.

Fot. wojsko-polskie.pl/4slsz

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV