JUTRO: 4 °C pogoda jutro

Lisowska z AZS UWM Olsztyn mistrzynią Europy w maratonie. Biegaczka jest żołnierzem

PAP/Adam Warżawa

Aleksandra Lisowska – urodzona w Braniewie i związana z AZS UWM Olsztyn – zdobyła indywidualnie złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium w maratonie. Polki sięgnęły również po brąz w rywalizacji drużynowej.

Oprócz Lisowskiej, skład ekipy tworzyły Angelika Mach i Monika Jackiewicz. Po przebiegnięciu 42 km i 195 m 31-latka z Olsztyna wyprzedziła Chorwatkę Mateę Parlov Koštro (+0:07) oraz Holenderkę Nienke Brickman (+0:17). Dziewiętnasta była Mach (+6:28), a Jackiewicz uplasowała się na 26. pozycji (+8:40).

Zmagań nie ukończyły Izabela Paszkiewicz i Katarzyna Jankowska. Drużynowo triumfowały Niemki, a srebro przypadło Hiszpankom.

To pierwsze medale biało-czerwonych podczas mistrzostw Starego Kontynentu. Zawody w stolicy Bawarii potrwają do niedzieli.

Biegaczka jest marynarzem Marynarki Wojennej

Zdobycia mistrzostwa Europy w maratonie pogratulował Aleksandrze Lisowskiej minister obrony Mariusz Błaszczak.

Świetna wiadomość prosto z Monachium! (…) Pierwszy złoty medal Mistrzostw Europy w maratonie zdobyty przez naszego żołnierza-sportowca, starszą marynarz Aleksandrę Lisowską. Cudowna chwila w Święto Wojska Polskiego! Brawo!

– napisał.

Aleksandra Lisowska wygrywa maraton podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Fot. PAP/Adam Warżawa

Redakcja: A. Niebojewska/B. Świerkowska-Chromy