Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Liceum w Olsztynie w rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+

Fot. PAP/Rafał Guz

Ponad 2 tysiące szkół wzięło udział w 4. edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Zwyciężyło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” w Warszawie.

Fundacja Growspace wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej ogłosiły wyniki najnowszego rankingu równości i tolerancji. W tym roku wzięło w nim udział rekordowo dużo, ponad 20 tysięcy uczniów, którzy oceniali między innymi zachowanie rówieśników i pracowników szkól w stosunku do osób LGBTQ+.

Na 8. miejscu rankingu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie. To jedyna szkoła z województwa warmińsko-mazurskiego, która znalazła się na liście. Podobna sytuacja jest tylko w województwach lubelskim i podlaskim.

Mateusz Trzaska z Fundacji Growspace, zaznaczył, że znaczna część szkół z czołówki rankingu znajduje się w mniejszych miastach i miejscowościach.

55 procent głosów oddanych w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 pochodzi spoza tych 10 największych miast w Polsce. Te miasta to między innymi Żywiec, Opole, Kielce Rumia, Chojnice, Człuchów, czy Kędzierzyn Koźle. Jesteśmy dumni, że zaufanie w szkołach jest szerzone od Warszawy aż po Boguchwałę

– powiedział.

Po raz pierwszy ranking został ogłoszony we współpracy z resortem edukacji.

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz zapewniła, że resort jest po to, by wspierać wszystkich uczniów.

Ministerstwo Edukacji promuje wartości i przestrzega takich wartości, jakimi są prawa człowieka, prawa dziecka. To są też przepisy, którymi jesteśmy zobowiązani zarówno w ramach naszego prawa, jak i prawa międzynarodowego. Do tej pory było tak, że queerowe dzieci, queerowa młodzież czuły, że nie ma dla nich w szkole miejsca

– dodała.

Na drugim miejscu w rankingu znalazło się XXX Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Warszawie, a na trzecim – III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.

Posłuchaj relacji Martyny Szymczakowskiej

00:00 / 00:00

Fot. PAP/Rafał Guz

Fot. PAP/Rafał Guz

Autor: IAR/K.Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Olsztyn, nauka, edukacja
Od miotły do robota. Wystawa dawnych i współczesnych odkurzaczy

Zajezdnia Augiasza: Od miotły do robota - to tytuł nowej wystawy w Zajezdni Trolejbusowej w Olsztynie. Przedstawia dawne i współczesne odkurzacze. Najstarsze eksponaty pochodzą z początków...

Zamknij
RadioOlsztynTV