Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leszek Potorski: rolnikom z Warmii i Mazur przekazaliśmy około miliarda 200 milionów złotych na dopłaty bezpośrednie

Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Fot. K.Piasecka

Rolnicy lada dzień dostaną pieniądze z dopłat bezpośrednich za 2016 rok – zapewniał w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wyjaśnił Leszek Potorski, w całej Polsce pozytywnie rozpatrzono ponad 93 procent wniosków. To prawie 14 miliardów złotych, czyli o 2 miliardy więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Partie opozycyjne zarzucają Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że nie dają rady z wypłatami dopłat bezpośrednich za 2016 rok. Tymczasem jak informuje centrala Agencji, w całej Polsce wypłacono już 93 procent zaplanowanych pieniędzy, czyli prawie 14 miliardów złotych, czyli o 2 miliardy więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Na Warmii i Mazurach wniosków, które zostały skutecznie obsłużone jest 93,4 procent. W rubryce skutecznie obsłużonych wniosków krajowych jest 97,9 procent. Lada chwila rolnicy otrzymają pieniążki. Do końca czerwca jest jeszcze trochę czasu. Sytuacja jest lepsza niż w roku ubiegłym.

Jak poinformował Leszek Potorski w województwie warmińsko-mazurskich złożonych zostało 46 tysiące 760 wniosków o podstawowe płatności obszarowe na kwotę 940 milionów złotych

Oprócz tego w płatnościach ONW, to jest obszar o niekorzystnych warunkach gospodarowania płatności opiewają na kwotę 96 milionów. W zakresie płatności rolno – środowiskowych jest to 70 milionów. Ważną rzeczą jest także wsparcie inwestycyjne i modernizacja gospodarstw rolnych, zadania premiowe to jest kwota około 80 milionów. W sumie rolnikom z Warmii i Mazur przekazaliśmy około miliarda 200 milionów złotych.

Na przekazanie wszystkich pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas do końca czerwca i jak zapewnia dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału opóźnień nie będzie. Minister rolnictwa przedłużył rolnikom termin na składanie wniosków o dopłaty. Początkowo przyjmowanie wniosków miało się zakończyć 15 maja, ale ministerstwo zadecydowało, że będzie można składać je do końca bieżącego miesiąca.

Duży wpływ na te zmiany mieli rolnicy z Warmii i Mazur. Zarówno rolnicy jak i Izby Rolnicze na Warmii i Mazurach są bardzo aktywni (…) Jeśli ktoś nie zdąży do końca maja, będzie mógł złożyć wniosek do 26 czerwca, ale wówczas musi się liczyć ze zmniejszeniem dopłaty.

We wrześniu zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Powstanie z połączenia dwóch agencji: Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Część zadań realizowanych obecnie przez Agencję Rynku Rolnego przejdzie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wszystkim 16 pracownikom Agencji Rynku Rolnego przedstawiłem propozycję pracy. Od 1 września mogą oni podjąć pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czekam jeszcze na oświadczenia 2 osób. Pozostałe osoby już się zgodziły. Są to merytoryczne osoby, przechodzą zadania i pracownicy. Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Zmiana pracy i zamknięcie firmy zawsze powoduje jakiś dyskomfort i niezadowolenie.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Leszkiem Potorskim

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, dopłaty, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Wnioski o tegoroczne dopłaty do końca maja. Rolnicy mogą wnioskować o 17 rodzajów dopłat

Do końca miesiąca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Stosowne dokumenty należy dostarczyć do oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Beneficjentami unijnego wsparcia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV