Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze z Warmii i Mazur uczcili 100-lecie odzyskania Niepodległości

Odsłonięcie tablicy poświęconej lekarzom. Fot. A. Piedziewicz

W Izbie Lekarskiej w Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą medykom, którzy walczyli o wolność oraz tym, którzy po 1945 roku tworzyli medycynę w regionie.

Chcemy w ten sposób oddać hołd naszym mistrzom. W pracy lekarza czy lekarza-dentysty relacja mistrz-uczeń jest podstawą. I my pamiętamy. Pamiętamy o naszych mistrzach zawodu, osobach, które o tę polskość walczyły, zarówno intelektualnie, jak i zbrojnie

– mówi Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

00:00 / 00:00

W odsłonięciu tablicy uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który mówił o wdzięczności.

Wdzięczności dla ojców naszej niepodległości. Dla tych, którzy o niepodległości Polski walczyli z bronią w ręku, ale i dla tych – co w tej Izbie Lekarskiej jest szczególnie widoczne – którzy każdego dnia budowali wolną, niepodległą Polskę.

00:00 / 00:00

Odsłonięcie tablicy nastąpiło podczas specjalnej konferencji naukowej, poświęconej historii medycyny na Warmii i Mazurach. Lekarze przypominali ważne postacie,  takie jak choćby dr Jan Janowicz, który w 1920 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a po 1945 roku tworzył medycynę w Olsztynie.

W 1920 roku był incydent, gdy sotnia kozacka wdarła się do szpitala polowego. To dr Janowicz pierwszy wystąpił wtedy z pistoletem i zmobilizował tych chorych żołnierzy do walki. Był jednym z najlepszych chirurgów w przedwojennym Wilnie. W 1945 roku przyjechał tutaj, do Olsztyna. Proszę sobie wyobrazić, że on był wtedy ordynatorem trzech oddziałów chirurgii w trzech szpitalach!

– przypomina doktor nauk medycznych Jan Zygmunt Trusewicz, przewodniczący Ośrodka Historii Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Dr Jan Janowicz zmarł w 1964 roku.

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, lekarze, tablica pamiątkowa
„Rehabilitanci potrafią czynić cuda”. Swoimi doświadczeniami podzielą się na konferencji w Lidzbarku Warmińskim

Rehabilitanci potrafią sprawić, że ludzie po ciężkich wypadkach znów chodzą. W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja pod hasłem "Rehabilitacja Wczoraj-Dziś-Jutro". Aktualną wiedzę, doświadczenia oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV