Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze ostrzegają przed upałami

Do Polski dotarła fala upałów. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju temperatura przekroczy 30 stopni.

Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych powiedział, że przebywania w pełnym słońcu między 11 a 17 powinny unikać szczególnie osoby starsze, z przewlekłymi chorobami. Bardzo ważny jest odpowiedni strój – nakrycie głowy: czapka lub kapelusz z dużym rondem dającym cień i chroniącym głowę przed przegrzaniem.

Ubranie powinno być luźne, przewiewne, z naturalnych materiałów. Trzeba też pamiętać o okularach i kremie z filtrem na skórę, który powinien być dostosowany do naszej karnacji.

Dr Michał Sutkowski podkreślił, że podczas upałów trzeba pić około litra wody więcej niż zwykle.

Powinniśmy pić nie czekając na pragnienie, co godzinę, regularnie 2-3 łyki wody zmineralizowanej. Jeżeli tego nie robimy, dochodzi do odwodnienia organizmu i sytuacji, w której mamy zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie senność, zaburzenia orientacji i często omdlenia

– dodał lekarz.

Podczas upałów może dojść do udaru cieplnego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ważne jest, by nie wchodzić rozgrzanym do wody. Przed kąpielą należy stopniowo schłodzić organizm.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w upał, lato
Kurtyny wodne będą chłodzić mieszkańców Elbląga

W czasie upałów na ulicach Elbląga pojawią się trzy kurtyny wodne. Pierwsza na placu Dworcowym, kolejne na placu Jagiellończyka i na Starym Mieście przy katedrze. Urządzenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV