Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łatwiejszy dostęp do profesjonalnej pomocy. NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która ma ułatwić dostęp do profesjonalnego personelu medycznego.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200, pacjenci otrzymają pomoc od godziny 18 do 8 rano oraz w weekendy i święta. Narzędzie ma też odciążyć telefony alarmowe. Porady udzielane są w kilku językach. Z platformy mogą też korzystać osoby niesłyszące.

Jak mówił pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, Teleplatforma to numer, pod który należy dzwonić, żeby uzyskać pierwszą poradę. W pierwszej kolejności z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, otrzymać e-receptę i porady do dalszego sposobu postępowania.

W stanach nagłych, które zagrażają życiu i zdrowiu, pielęgniarka lub położna zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli uznają, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przekierują go do lekarza, podczas tego samego połączenia.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska dodaje, że narzędzie wpisuje się w realizację założeń Polskiego Ładu. Połączenie może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona tylko dla osób ubezpieczonych i mieszkających w Polsce. Pacjenci są obsługiwani w językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Natomiast niesłyszący pacjenci otrzymają pomoc za pośrednictwem wideoczatu.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, lekarz, służba zdrowia, NFZ, pomoc, pielegniarka
Dziś Światowy Dzień Tarczycy. Twórcy kampanii „Motyle pod ochroną” zachęcają do badań

Zgrubienia w przedniej części szyi, powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem – mogą być objawami raka tarczycy i wymagają diagnostyki –...

Zamknij
RadioOlsztynTV