Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lasy w okolicach Młynar będą domem dla pszczół

Barcie i kłody bartne sposobem na przywrócenie tradycji bartniczych w Polsce. Fot. Sławomir Ostrowski

Leśnicy z Młynar zapraszają do swoich lasów pszczoły. W ubiegłym roku przy siedzibie nadleśnictwa postawili hotel dla tych zapylających rośliny owadów. Teraz idą dalej – zasieją ogromną łąkę kwietną i będą prowadzić kolejne zajęcia dla dzieci, które chętnie uczą się przyrody w taki praktyczny sposób.

Plan jest szeroki. Przede wszystkim leśnicy dbają o naturalne siedliska pszczół w drzewach, szczególnie w miododajnych lipach. To powrót do czasów, kiedy ludzie nie stawiali jeszcze uli. Będą zawieszone też kłody bartne, w których owady mogą bezpiecznie zamieszkać. Jedną zasiedli rój dzikich pszczół.

One i inne owady będę też miały swoją „stołówkę” – na hektarowej łące leśnicy posieją wiele lubianych przez nie gatunków kwitnących roślin. Powstanie tam wiata, która będzie miejscem leśnych lekcji dla dzieci i młodzieży. Jak przyznają leśnicy, ważne jest też miejsce. To wybrane przez nich jest wyjątkowo atrakcyjne, choć mało znane mieszkańcom. Niedaleko jest rezerwat przyrody Dęby w Kurkach Pasłęckich. Poza tym jest tam wiele drzewostanów nasiennych lipowych i są tam drzewa mateczne, które są najładniejszymi lipami w całej Europie.

Wiata z tablicami oraz kłody bartne będą gotowe do końca listopada. W tym czasie zasiana zostanie także łąka.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, pszczoły, ul, leśnicy, ule
W okolicach Wydmin odnaleziono niewybuchy z II wojny światowej

W okolicy miejscowości Szczybały Orłowskie znaleziono niewybuchy. Mieszkaniec spacerujący w lesie o znalezisku powiadomił mundurowych z Wydmin. O szczegółach akcji mówi asystent ds. prasowo-informacyjnych KPP w...

Zamknij
RadioOlsztynTV