Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lasy Państwowe przygotowują się do zmian klimatycznych

Fot. Łukasz Węglewski

Ponad 100 milionów złotych na ochronę przeciwpożarową rocznie, rozwój systemów małej retencji i przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych, a także sieć wież obserwacyjnych. W ten sposób Lasy Państwowe przygotowują się m.in. do zmian klimatycznych, w tym wzrostu zagrożenia pożarowego.

Z danych przekazanych PAP przez Lasy Państwowe wynika, że tylko w 2019 roku w Polsce wybuchło blisko 9,2 tysiąca pożarów lasów. To największa – po Hiszpanii i Portugalii – liczba w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku pożarów w lasach było o prawie 25 procent więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 roku.

W 2020 roku – do 31 maja – doszło do 4 758 pożarów. To – pomimo suszy – o około 100 pożarów mniej niż w roku ubiegłym. Podobnie jak każdego, miesiącem w którym było najwięcej pożarów był kwiecień (3 442 pożary), natomiast zauważalny spadek liczby pożarów zanotowano w maju (657 pożarów).

Do największej liczby pożarów dochodzi w lasach prywatnych. W 2020 roku na terenie administrowanym przez Lasy Państwowe wybuchło 1512 pożarów, z czego w kwietniu było to 1 051 pożarów, zaś w maju 261. Pozostałe, to pożary w lasach prywatnych, miejskich oraz w parkach narodowych. Można więc powiedzieć, że jedynie jedna trzeciapożarów, które wybuchają w polskich lasach, to pożary, które wybuchają na terenie Lasów Państwowych” – powiedziała rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Podpalania najczęstszą przyczyną pożarów
Rzecznik Lasów Państwowych dodała, że 44 procent wszystkich pożarów powstaje w wyniku podpaleń, pozostałe przyczyny to zaniedbania i przyczyny, których nie udało się ustalić. Malinowska przyznała jednak, że w statystykach uwzględnione są jedynie podpalenia, które zostały udowodnione i podkreśliła, że 9 na 10 pożarów powoduje człowiek.

W tym roku na terenie Lasów Państwowych spaleniu uległo 460 hektarów lasów. Patrząc na to, ile mamy pożarów i na to, jak podatne na pożary są nasze lasy – bo dominują u nas gatunki iglaste, co ułatwia przeniesienie się pożaru – to bardzo mało – powiedziała Malinowska. Dodała, że powierzchnia pożaru w polskim lesie wynosi zwykle od 2 do 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Rzecznik podkreśliła, że skuteczna walka z pożarami to głównie wynik dużych nakładów finansowych na ochronę przeciwpożarową, a także innych działań prowadzonych przez Lasy Państwowe, w tym dobrej współpracy ze strażą pożarną.

Zaznaczyła, że co roku na ochronę lasów przed ogniem Lasy Państwowe przeznaczają ponad 100 milionów złotych, z czego blisko 30 procent pochłaniają koszty czarterowania około 40 samolotów i śmigłowców gaśniczych oraz patrolowych.

Jesteśmy jedyną służbą leśną w Unii Europejskiej, która czarteruje taką gaśniczą flotę powietrzną. Nasze samoloty i śmigłowce wspierają strażaków nie tylko w gaszeniu lasów w zarządzie Lasów Państwowych, ale też wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba – powiedziała Malinowska i wymieniła chociażby ostatni pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zapewniła również, że Polsce nie grożą tak duże pożary jak te, do których dochodziło w Grecji, Szwecji, USA czy Australii.

Miliard złotych na małą retencję
Rzecznik dodała, że w szybkim zlokalizowaniu pożarów pomaga leśnikom m.in. 660 wież obserwacyjnych, z których – zdalnie lub stacjonarnie – obserwowany jest teren. Lasy państwowe mają też własne samochody gaśnicze (około 400 sztuk), do tego w walce z pożarem pomagają utrzymywane drogi przeciwpożarowe, punkty czerpania wody (11 tysięcy sztuk) i tysiące kilometrów pasów przeciwpożarowych.

Od lat 90. zainwestowaliśmy około miliarda złotych w tzw. małą retencję i zretencjonowaliśmy setki tysięcy metrów sześciennych wody. Często te punkty małej retencji pełnią również funkcję punktów czerpania wody. Robimy wszystko, by tę wodę w lesie zatrzymać – zapewniła Malinowska.

Malinowska zaznaczyła również, że Lasy Państwowe prowadzą projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu, który polega na tzw. małej retencji oraz przeciwdziałaniu erozji wodnej na terenach nizinnych i górskich.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP (Marcin Chomiuk)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, Lasy Państwowe
Weź pieniądze na posadzenie lasu. ARiMR oferuje wsparcie finansowe

Rolnicy, którzy mają w swoim gospodarstwie grunty słabszej jakości i chcą posadzić na nich las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV