Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lasy, Jeziora, Rzeki – jezioro Kalwa koło Pasymia

Widok na Pasym z jeziora Kalwaa. Fot. M. Lewiński

Ma ponad 562 hektary powierzchni, maksymalnie 31 metrów głębokości i kształt podkowy, a z jego tafli rozpościerają się wyjątkowe widoki. Położone tuż obok Pasymia jezioro Kalwa to kolejne miejsce na Warmii i Mazurach, które odwiedzamy w audycji Lasy, Jeziora, Rzeki.

Na półwyspie, który wcina się w jezioro Kalwa swój ośrodek szkolenia ma Grupa Specjalna Płetwonurków RP. Jej szef i wiceszef Maciej Rokus oraz Maciej Ciesielski zabrali Marka Lewińskiego na krótki rejs. Pokazali atrakcyjny widok na historyczny Pasym, opowiedzieli również o grodzisku na półwyspie, na którym trwają prace archeologiczne.

Na co dzień ratownicy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP wykonują zadania na terenie całego kraju. W jeziorach, rzekach, morzu, bagniskach i innych trudno dostępnych terenach szukają zaginionych osób. Korzystają z najnowocześniejszego sprzętu, który umożliwia np. skanowanie dna. Maciej Rokus i Maciej Ciesielski opowiadają też o trudach swojej pracy, ale również o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku nad wodą.

Posłuchaj audycji Lasy, Jeziora, Rzeki

00:00 / 00:00

Jezioro Kalwa. Fot. M. Lewiński

Jezioro Kalwa. Fot. M. Lewiński

Jezioro Kalwa – widok z grodziska. Fot. M. Lewiński

redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, lasy, pasym
Przerażające statystyki utonięć. Eksperci przypominają, jak zachować się nad wodą

Od początku sezonu letniego w Polsce utonęło niemal 200 osób - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Najczęstszą przyczyną tragedii jest nieuwaga i alkohol. - W...

Zamknij
RadioOlsztynTV