Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lapidarium upamiętnia osoby pochowane przed rokiem 1945

Fot. porteEl.pl

W Elblągu nie ma starych cmentarzy, nie zachowała się żadna z licznych kiedyś na terenie miasta nekropolii poniemieckich. Zostały one zniszczone w latach powojennych.

Śladami po nich są w niektórych miejscach aleje starych drzew. 20 lat temu elblążanie na każdym z dawnym cmentarzy postawili płyty w językach polskim i niemieckim, upamiętniając w ten sposób pochowanych tam ludzi. Jest też wyjątek – przy ulicy Sadowej zachowany jest teren po trzech cmentarzach protestanckich. W części ewangelickiego, w roku 2000, utworzone zostało Lapidarium Pamięci Mieszkańców Miasta Elbląga Pochowanych do 1945 roku.

Znajduje się tam kilka cennych nagrobków – pradziadków Angeli Merkel – Emila i Emmy Drangów, czy słynnego przemysłowca Franza Komnicka

– przypomniał Leszek Marcinkowski, prezes PTTK w Elblągu.

Świadectwem przeszłości jest też dawny kościół Najświętszej Marii Panny czyli dzisiejsza Galeria EL.

Są tam epitafia i płyty zamożnych mieszczan, znamienitych elblążan czy kupców angielskich

– dodał Leszek Marcinkowski

Obecnie w Elblągu czynne są trzy nekropolie. Dwie są komunalne – założony w latach międzywojennych cmentarz Agrykola i leżący na obrzeżach, prawie 50-letni cmentarz Dębica. Jest też jedna parafialna, przy kościele św. Wojciecha.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Elbląg
„Na każdym grobie bohatera powinien palić się znicz”. Terytorialsi zadbali o groby żołnierzy

Jeszcze przed 1 listopada żołnierze WOT posprzątali i oznakowali biało-czerwonymi szarfami groby bohaterów Armii Krajowej, odwiedzili też groby żołnierzy, którzy polegli w misjach pokojowych. - Wojska...

Zamknij
RadioOlsztynTV