Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwarantanna na nowych zasadach. Ile czasu powinniśmy spędzić w domu?

Fot. pixabay.com

Odpowiadamy na liczne zapytania słuchaczy w kwestii nowych zasad odbywania kwarantanny. Zapisy znalazły się w nowej rozszerzonej strategii walki z koronawirusem.

Ile czasu powinien spędzić chory na Covid-19, a ile domownicy, którzy nie są zakażeni? Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny wyjaśnia, że osoba chora na Covid-19 musi przejść 10-dniową kwarantannę. Z kolei zamieszkujący z nią domownicy o siedem dni dłużej, czyli w sumie 17 dni. Natomiast osoba, która miała kontakt z zakażonym współpracownikiem, powinna odbyć również 10-dniową kwarantannę.

Nowe zasady obowiązują też personel medyczny, opiekujący się chorymi na Covid-19. W tym przypadku, jak wyjaśnia Janusz Dzisko, gdy lekarz czy pielęgniarka mieli kontakt poza pracą z osobą pozytywną, nie muszą odbywać kwarantanny, ale codziennie przez 7 dni mają obowiązek przechodzić testy antygenowe. Jeśli pojawi się wynik pozytywny, należy odbyć 10-dniową kwarantannę, a jeśli negatywny – nie ma takich rygorów. Zmiany w rozszerzonej strategii walki z koronawirusem wdrażają także kierowanie skąpoobjawowych lub zdrowiejących pacjentów ze szpitali do izolatorium lub do domu.

Podstawą do stwierdzenia koronawirusa jest, oprócz testu laboratoryjnego PCR, także szybki test antygenowy.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zasady, kwarantanna
Wychowankowie Domu Dziecka przez koronawirusa od 2 tygodni są odcięci od świata. Elblążanie pospieszyli z pomocą

Elblążanie okazali wiele serca podopiecznym Domu Dziecka, którzy razem z dyrektorką placówki i opiekunami od dwóch tygodni są zamknięci w domu. Powodem jest to, że 15...

Zamknij
RadioOlsztynTV