Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwarantanna dla wracających do kraju. Kogo będzie obowiązywać?

Od północy będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna dla powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen – z wyłączeniem osób w pełni zaszczepionych i będących min. dwa tygodnie od ostatniej dawki.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że mamy do czynienia z dynamiczną sytuacją związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa, a przywrócenie kwarantanny ma uchronić Polaków przed rozprzestrzenieniem się ich. Już widać wzrost udziału nowych mutacji wśród rejestrowanych zachorowań w Polsce.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wawrzyk powiedział z kolei, że każdy planujący podróż zagraniczną powinien mocno zastanowić się, czy musi wyjechać. Dodał, że w takim wypadku każdy powinien zaszczepić się. Jednocześnie wiceminister przypomniał, że nikt wyjeżdżającym nie zagwarantuje, że w wyniku wzrostu liczby zachorowań, nie zostaną uwięzieni tam, gdzie wyjechali. Przypomniał przykład hiszpańskiego miasteczka, które z dnia na dzień zostało odcięte od reszty kraju. Paweł Wawrzyk dodał, że lokalne ograniczenia najczęściej nie dotyczą osób zaszczepionych.

Dane z Wielkiej Brytanii wskazują na coraz większy udział zachorowań na COVID-19 wśród zarażonych wariantem delta (indyjskim) koronawirusa, przed którym może nie chronić wcześniejsze przechorowanie, a jedynie pełne zaszczepienie (dwoma dawkami w przypadku szczepionek dwudawkowych).

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwarantanna
Będą dodatkowe terminy egzaminów dla maturzystów i ósmoklasistów w kwarantannie lub izolacji

Maturzyści i ósmoklasiści, którzy w trakcie tegorocznych egzaminów będą przebywać na kwarantannie bądź w izolacji, będą mogli zdawać egzaminy w terminie dodatkowym w czerwcu - poinformował...

Zamknij
RadioOlsztynTV