Kurtyny wodne i beczka z wodą pitną. Elbląg przygotowany na fale upałów

Kurtyna wodna w Elblągu. Fot. UM Elbląg
W miastach upały są szczególnie trudne do zniesienia ze względu na tzw. efekt miejskiej wyspy ciepła. Nagrzane budynki, asfalt i ograniczona ilość zieleni powodują, że temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa niż na terenach podmiejskich.
Dlatego w Elblągu uruchomiono kurtyny wodne, które będą działać w dni, gdy temperatura powietrza przekroczy 25 stopni lub takie temperatury będą prognozowane.
Kurtyny pojawiły się w czterech miejscach: przy Ratuszu Staromiejskim, w okolicach dworca PKP, przy Centrum Handlowym Ogrody i przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 przy ul. 1 Maja. Dodatkowo, z myślą o dostępie do wody pitnej, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustawi beczkę z wodą pitną na ul. Hetmańskiej w pobliżu kwietnego herbu.
– powiedział Jacek Żukowski z Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Jakie sposoby na upały mają mieszkańcy Elbląga?
Woda mineralna, niegazowana i takie kurtyny wodne. Klimatyzowane pomieszczenia i coś zimnego do picia, z lodem
– wyliczali.
Do jutra na zachodzie i w centrum województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Miejscami temperatura powietrza może przekroczyć 32 stopnie.
Posłuchaj wypowiedzi

Fot. J. Sulecki
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy













![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)








