Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kurator oświaty: likwidujemy uciążliwą papierologię w szkołach


– Etat dydaktyczny nauczyciela w Polsce to 18 godzin, a średnia unijna to od 24 do 26 godzin – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki. 

Kurator odniósł się m.in. do propozycji Ministerstwa Edukacji i Nauki, która zakłada zwiększenie pensji nauczycielom przy jednoczesnym zwiększeniu tzw. pensum, czyli liczby godzin spędzonych przy tablicy.

Jest proponowany wzrost pensum do 22 godzin, ale jest jednocześnie odbiurokratyzowanie szkoły. Likwidujemy ewaluację zewnętrzną, wewnętrzną i bardzo uciążliwą papierologię związaną z awansem zawodowym nauczyciela. Ten uwolniony czas, w ramach tych 40 godzin, dedykujemy dzieciom i rodzicom

– wyjaśniał Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Proponowane zmiany są teraz dyskutowane. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko, w którym odrzucił w całości propozycję resortu. Podobnie zrobiła oświatowa „Solidarność”.

Dziś Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w XVIII-wiecznej Polsce.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego.

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, kurator, video, Krzysztof Rogowski
Wybitni polscy sportowcy zachęcają dzieci do aktywności fizycznej. „Chcemy zaszczepić ducha rywalizacji”

- Chcemy zaszczepić w dzieciach ducha sportowej rywalizacji - przekonują wybitni polscy lekkoatleci, którzy odwiedzili uczniów z Dobrego Miasta. Jutro odwiedzą dzieci z Działdowa. To projekt...

Zamknij
RadioOlsztynTV